Доброволците имат една от най-важните роли в „Бригада нов дом“ – да помогнат на непознати семейства. Какво обаче е чувството да окажеш помощ на непознат и каква е мотивацията да го направиш?

„Бригада нов дом“ преобразява изцяло жилището на Филип, Десислава и техните шест деца. А в помощ на бригадата се включват и Фондация „За нашите деца“. Те са до семейството от 2018 г.

„Подпомогнали сме ги при записването на децата в детска градина и на училище, както и в това да си намерят общинско жилище. Помагали сме на Филип да си намери работа“, обяснява Ваня Цветанова, социален работник към Фондация „За нашите деца“.

Снимка: bTV

Ваня Цветанова и екипът на фондацията продължават да помагат на многодетната фамилия да поддържа условията в новия им дом. „Всичко е подредено и почистено. Децата си почистват стаите и си сгъват дрешките. Очакват нашите оценки на черна дъска“, отбелязва още Ваня Цветанова.

Снимка: bTV

Предаването на bTV изненада Филип и Десислава и със сватбено тържество.

„Децата бяха щастливи, че са присъствали на тържеството на родителите си. „Бригада нов дом“ като едно социално предаване, наистина променя много домове, много човешки съдби, защото много често на семействата се налага да се разделят заради финансови затруднения, а когато има някой да те подкрепи – това наистина е стимул, който да укрепи тяхното съществуване“, твърди Ваня Цветанова.

Социалните работници казват, че именно резултатите от работата им, които виждат в семейства в беда като Филип и Десислава, им дават вяра в обществото.

„Поемайки ангажимента да отглеждаш толкова много деца – това е нещо важно за всяко едно семейство. Важно е наследството, което оставяш след себе си. Това, което и вие, и ние правим, е една капка в морето. Всяко семейство се нуждае от разбиращо общество, подкрепящо общество и хора които загърбват егото си в това да подкрепят едно семейство, което да бъде щастливо“, отбелязва Диана Минчева, ръководител към Фондация „За нашите деца“.

За повече от 30 години Фондация „За нашите деца“ е помогнала на хиляди семейства в нужда.

„Голяма част от тях са изпаднали в безизходица, не знаят как да се справят с конкретна ситуация. Съответно имат нужда от някой, който да им подаде ръка. Често се налага да сме в първите часове до родилките след ражданията. Когато те са наистина объркани, нямат яснота и сигурност, дали могат да се грижат за децата си, на които са дали живот. Налага се да бъдем до семейства, които са взели тежкото решение да се разделят, но в същия момент не знаят как да се справят, за да бъде по безболезнено, за да не наранят своите деца и да няма сериозни последствия за тях“, отбелязва още Диана Минчева.

Тя и екипът ѝ до днес помнят някои от най-трудните истории. А подкрепата и обучението на децата е резултатът, който  ги мотивира да работят.