Младо семейство предпочете малко селце със стотина жители пред големия град. Техните мисии са три – любовта, доброволчеството и възраждането на местната общност.
Политолог по образование и програмист по професия Кирил Начев решава да се върне при корените, в селото на дядо си – Ослен Криводол, на 107 км северно от София.
„Гъстотата, мръсният въздух и други такива темпове не ми подхождаха на мен и търсех нещо по-спокойно. Тогава дойдох и си казах: тук ще правя нещо, тук ще живея, но бях самичък и си казах, ако дойде сега самичък, ще си остана такъв, и се върнах за малко до София. Там се запознахме с Невена“, каза политологът и програмист Кирил Начев.
Невена е педагог по професия. И вече с адресна регистрация в Ослен Криводол.
„Това, което ни завърна насам, е абсолютната ясна визия, че със сигурност едно пълноценно бъдеще, може да има на места близо до природата, в малки устойчиви общности. Половин година сме тук, но вече постигнахме много. Организирахме автентичен фестивал, който свързва местните с младите. Организирахме серия от доброволчески акции, почистихме успешно 8 извора, започнахме уроци по добродетели в местното читалище“, казва Невена Йовчева.
В закритото местно училище, което тепърва доброволци ще възстановяват, наскоро организирали невиждан концерт.
„Направихме концерт с арфа за първи път в изоставено училище, което беше с американски изпълнител. Усилията, които ние даваме, е нужно да бъдат подкрепени на държавно ниво, а не всичко да се случва на мускули. Ние продължаваме да го правим, но нека да бъде двустранно“, казва Невена.
„Това, което виждаме като проблем в малките населени места, е точно липсата на правилно разпределение на ресурсите в цялата държава. Има едно сериозно централизиране на ресурси и на културни мероприятия, което точно спира хората от това, да стигнат до селата“, смята Кирил.
Двамата винаги гласуват, но думите политика и политици употребяват рядко. Фокусират проблемите от гледна точка на мястото, в което живеят, и са убедени, че ще го променят, ако не с помощта на политиците, то въпреки тях
„За да се променят нещата, това изисква много голяма саможертва, каквато сме виждали в нашата история. Хора, които да се жертват за благото на нацията, и докато не застанат такива хора на управляващи позиции, надеждата ще бъде по-скоро в другите, не управляващите, а тези, които са уж управлявани, които са по-будни и мислят за другите, за останалите, така че има надежда“, казва Кирил.