И тази седмица мина под знака на високите цени на тока, газа, а оттам и поскъпването на цените на стоките и услугите. Как ще се справи държавата?

Един срещу друг по темата в студиото на „Тази неделя“ се изправиха настоящият енергиен министър Александър Николов (ИТН) и бившият Теменужка Петкова (ГЕРБ).  

„Ние от партия ГЕРБ, вслушвайки се в управляващото мнозинство, направихме предложение да бъде наложен мораториум. Буквално от следващия ден битовите потребители щяха да бъдат изненадани с нови по-високи цени на ел. енергията. Това, което впоследствие беше прието от управляващото мнозинство, съществено се различава. Ние предложихме вариант без срока на мораториума“, обяви Петкова.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Идеята е била да се даде време на експертите на новото правителство и когато са готови с мерки за защита на потребителите, да се отмени мораториума. Ние мораториума с конкретен срок не сме подкрепили, уточни Петкова.

„Не бих си позволил коментари за работата на парламента. Работата на енергийното министерство, БЕХ и дружествата под неговата шапка е свързана с това да направим максималното, така че функционирането му да бъде достатъчно ефективно и разходите, както за бизнеса, така и за домакинствата да са социално поносими. След това при създалата се ситуация и при взетите мерки от НС ние се съобразяваме с тях – правим съответните разчети  какво и как трябва да се направи. Към момента нещата изглеждат балансирани“, коментира Александър Николов.

Той напомни, че от енергийната криза е засегната цяла Европа.

Според Петкова компенсациите за бизнеса са недостатъчни. По думите ѝ фирмите ще бъдат подпомогнати с около 30% от цената. ГЕРБ предлага тази помощ да бъде около 75%.

„Когато се управлява финансова и енергийна система, най-важното е да има устойчивост и дългосрочно мислене. Когато няма контрол, има възможност за спекулации. Налагането на таван е и в полза на бизнеса“, отговори настоящия енергиен министър.

Бивши и настоящи управляващи спориха и за това кой е виновен за забавянето на връзката с Гърция, откъдето у нас да идва по-евтиният азерски газ. Само за януари цената на синьото гориво у нас скочи с 30%.

Гледайте целия разговор във видеото!