Как изглежда Коледа у нас и по света? Сравняваме два примера от България - София и Бургас с два зад граница - Лондон и Дюселдорф.
София
В София коледната украса стана повод за недоволство заради поставянето на корпоративна украса в центъра на столицата, а тази пред Народния театър беше отстранена след петиция в интернет.
На запитване от страна на bTV Столичната община отговори, че за 2021 г. са отделени 172 хиляди лева от бюджета на общината за закупуване, монтаж и демонтаж - със 100 хиляди лева повече от 2020 г., когато отделените пари са били 72 000 лева.
Причината - тази година към плана за коледна украса са добавени още няколко нови локации, финансирани изцяло с общински средства.
Фирми и граждански организации също разполагат ежегодно украса, предоставена от спонсори. До момента такава е украсата в 40% от централните райони на столицата.
След недоволството в интернет заради тазгодишната празнична украса в града обаче, неправителствени организации и специалисти по дизайн работят по план за нов дизайн.
Бургас
Градът свети в общо 20 километра лампички. По традиция уличната празнична украса в Бургас е от енергоспестяващи крушки, което позволява на общината всяка година да я допълва.
Новото тази година е музиката. От тонколони по главните улици тихо звучат любими песни, а 150 живи елхи допълват коледната украса. Те са окичени с играчки и светещи коледни гирлянди, дълги над 3 километра.
В основата на дръвчетата са монтирани прожектори, които правят обстановката феерична. Прожекторите са свързани с озвучителната система. Така музиката и светлините се включват в синхрон.
След празниците елхичките ще бъдат засадени в Морската градина, където ще бъде обособена Коледна гора.
Лондон
Само на емблематичната "Риджънт стрийт" за украсата са използвани близо 300 хиляди LED лампички.
Лондон е един от световните градове, който драстично променя облика си месеци преди коледните празници.
Една след друга улиците и площадите са осветени от сложни светлинни инсталации, които трансформират градските пространства и променят атмосферата на града.
Традицията започва след Втората световна война, когато местните търговци на дребно и фирми организират изложба, за да помогнат на следвоенния Лондон да не изглежда "мрачен" около Коледа.
През следващите десетилетия инсталациите се разпространяват и по други улици, за да превърнат Лондон във водопад от светлини и да подхранват коледния дух.
Според различни неофициални данни общите разходи, за да изглежда града по този начин, са между 20 и 50 милиона паунда, които Лондон отделя от годишния си бюджет, който е около 17 милиарда паунда.
За точна статистика обаче е трудно да се говори, защото украсата в Лондон е резултат на съвместните усилия на общините, търговците и компаниите, които рекламират.
Дюселдорф
През ноември и декември Германия се преобразява. Няма и помен от сивoтата, всичко е светлини, вкусове, аромати и смях.
Старият град на Дюселдорф привлича хиляди туристи от страната и чужбина. Коледните пазари го преобразяват напълно. Само в него има 8 коледни пазара и всички те са тематични, като сред тях са пазарът на ангелите, на приказките и този на занаятчиите.
Коледните пазари в немскоговорящите страни водят началото си още от края на XIII век. В зародиша си те не са били място за срещи на по чаша греяно вино, а са били по-скоро месни пазари, имащи за цел да запасят населението с месо за празника след Коледните пости.
Oсвен украсата, на пазарите светят и безброй други светлини. Част от тях осигурява града, а друга - сдружението на търговците.
В повечето случаи обаче разходите за ток поема града. Сериозна роля в украсяването на градовете играят и дарения от големи фирми и граждани. Затова няма как да бъде изчислено колко точно струва коледната украса в някой от германските градове.