Гласуване за ценности или вот за марката ДПС – как ще гласуват избирателните на „Движението за права и свободи“?

В студиото на „Лице в лице“ темата коментираха политологът Даниел Смилов и социологът Татяна Буруджиева.

„Казусът с ДПС е сложен, защото има разделение. Ще видим две формации, които ще си делят гласовете на ДПС. Скандалът потвърди репутационните проблеми на двете страни. И преди се знаеше, че около Доган има тази афера със 150 млн. лева. След скандала институциите се задействаха“, обясни Смилов.

„Това потвърди другия репутационен проблем – Делян Пеевски разполага с нелегитимно и неформално влияние върху независими на теория избори. След едно решение Пеевски получи марката ДПС“, добави той.

„В конфликта между Делян Пеевски и Ахмед Доган няма нищо етническо. Риск за това няма. Има риск част от избирателите на ДПС са разочаровани. Може да има избиратели, които да са разочаровани и от двете фракции“, каза още Даниел Смилов.

„През годините всички сме свидетели на клечки, на автобуси. Сега има шанс да се докаже, че избирателите не гласуват просто за трите букви, а правят осъзнат и рационален избор. Трябва да видим друга кампания. Битките в ДПС не са просто за регистрациите и какво ще реши съдът. Битките са на терен. Мачкането на избирателите от всички посоки е много сериозно“, обясни Татяна Буруджиева.

Според нея за първи път политиците от ДПС са в ситуация на конкуренция относно електората.

„Това не ги води към идеята да направят истинска предизборна кампания. Би трябвало да е оздравително, но не го виждам. Аз виждам сериозен риск. Онова, което се подмята като аргументи, е в сферата на етническото. Това ни връща към 90-те. Това не е нормално за една демокрация“, подчерта тя.

„Докато една партия не си е решила собствените проблеми, не би трябвало да влиза във властта. Напанът на двете фракции е по повод съставянето на следващото правителство. Би било добре и  двете фракции да не бъдат част от следващото правителство. Там няма „добри“, каза още Татяна Буруджиева.