„За да има смисъл едно правителство, то трябва да е реформаторско и с ясни приоритети. От ГЕРБ говорят различни неща всеки ден. Важни са действията им. В Пловдив общинските им съветници не се появиха на ключово заседание, заради което Георги Гергов установява пълен контрол над Пловдивския панаир. Това означава, че може да продава земите и да прави каквото си иска. Това е ясно действие на ГЕРБ“.

Това заяви в предаването „Лице в лице“ депутатът от „Демократична БългарияВладислав Панев.

„Откакто ГЕРБ не е власт, няма информация да се случват кражби на фирми през регулатори и съдебна система. Бизнесът свикна с това, което е предпоставка за рекордния износ и ръст в икономиката“, подчерта той.

Според него важни гласувания в следващите седмици в Народното събрание ще покажат дали е възможна коалиция.

„Да седнем на масата в парламента и да видим по приоритетите на България как се отнасят. Тази седмица ще се гледа Законът за съдебната власт, нека видим на какво мнение са за промени в Конституцията, които ограничават властта на главния прокурор, независимо как се казва той“, допълни Владислав Панев.

Енергетиката

„По сегашния План за възстановяване трябва да намалим емисиите спрямо 2019 година. Това не означава автоматично затваряне на централите. Най-замърсяващите със серен и въглероден диоксид – „Брикел“, в Димитровград, в Гълъбово, трябва да бъдат затворени“, обясни депутатът от „Демократична България“.

„Аз очаквам до 2026 година пазарът да е различен и да няма икономически смисъл централите да работят през лятото. Тогава държавата ще спестява пари. Трябва да се помисли за служителите в „Марица Изток“ и как да се защитят техните доходи“, добави той.

Според него може да се предоговорят условията с Европейската комисия, но страната ни трябва да предложи нещо.

„Първо затваряне на най-замърсяващите топлоелектрически централи и сериозен ангажимент за инвестиции в зелена енергия, която в момента е най-евтината“, подчерта Панев.

„Ако си заровим главата в пясъка и не правим нищо, само след 5 години ще внасяме енергия от Гърция и Румъния. Най-ранният срок за влизане в експлоатация на нови ядрени реактори е 10 години“, допълни Панев.