В македонското общество няма негативни настроения спрямо България, има известна обида по отношение на ветото и дългото забавяне във времето за старт на преговорите на Северна Македония. Това каза в предаването „Лице в лице” Владимир Владимиров от Българо-македонски бизнесклуб. 

„В договора подписан 2017 г. пише, че двете страни споделят общата история, тоест Македония приема, написано е в договора, че ние споделяме обща история. След това обаче България наложи своя прочит на историята, без да имаме някакъв постигнат консенсус в историческата комисия и мисля, че от там тръгват част от проблемите”, заяви Владимиров.

По думите му страната ни е допуснала стратегическа грешка, че не е пренесла историческия спор вътре в македонското общество и там е проблемът.

„Другият пропуск, който аз лично смятам, че изпуснахме след успешното европредседателство на България, когато България защити темата за разширяването и я върна отново в дневния ред на Европейския съюз, на практика ние имахме една голяма инерция набрана, в македонското общество имаше изключително позитивни настроения спрямо България и може би тогава това беше моментът, в който ние трябваше да потърсим съдействие от Европейската комисия по отношение на говора на омразата в част от македонските медии. Има огромна разлика между мислите и чувствата на обикновения гражданин на Македония и това, което виждаме в определени медии, а голямата част от тези медии са собственост на медийния холдинг на господин Орбан”, допълни Владимиров.

По думите му медийният холдинг на Орбан е собственост на много голяма част от медиите в Северна Македония и това са медиите, в които най-често може да се срещне открит или прикрит говор на омразата към България.

„И ето това е европейска тема, с която България може да занимае Европейската комисия. В пътя на всяка една държава към Европейския съюз има много ясни критерии и те са Копенхагенските критерии - върховенство на правото, демократично свободни медии и така нататък, билатералните спорове са извън копенхагенските критерии и може би това е част от причината България да остане частично неразбрана от своите партньори в НАТО и в Европейския съюз, и смятам, че усилията на сегашното правителство да преместим фокуса от историята върху икономиката са един от малкото възможни положителни пътища напред”, каза още Владимир Владимиров.

Наистина се виждат изключително интензивни контакти на правителствено ниво да се решават проблеми, които са натрупани вече над 30 години, допълни той.

Вижте целия разговор във видеото.