Едно покушение се подготвя с месеци, но в случая с Иван Гешев вероятно това е станало за часове - той е бил следен и са го чакали да се върне по същия маршрут. Това каза в предаването „Лице в лице“ бившият шеф на НСО Тодор Коджейков.
„Мерките за сигурност са съобразени с обстановката и цялата придобита за охраняемото лице информация. Ако е имало информация, ако в дълъг период от време е имало сигнали, нормално е охраняемото лице, в случая главният прокурор, да е в бронирана кола от съображение за сигурност и безопасност“, обясни той.
Тодор Коджейков подчерта, че както той, така и неговите предшественици и наследници на най-високия пост в НСО са се борили за необходимата техническа обезпеченост, за да се осигури безопасността на охраняемите лица. Винаги обаче са им отговаряли, че няма финансова възможност.
Той посочи още, че автомобилният парк на НСО е много стар. Въпреки това службата се обитава да ги поддържа в добро техническо състояние, за да изпълнява задълженията си. Коджейков призова също така държавата да се погрижи за охраняваните лица чрез закупуването на повече бронирани автомобили.
„Народът го е казал: Когато млякото е захлупено, котки не го лочат. От мерки за безопасност глава не боли“, каза още бившият шеф на НСО. Той обаче подчерта, че не всички български политици трябва да се возят в бронирани автомобили – те трябва да са предназначени само за онези, за които има доказателство, че са застрашени.
„Маршрутът на охраняемото лице може да бъде променен в последния момент. Това се прави често. Дори в определени случаи е полезно. Това може да допринесе за това, да се избегне един такъв момент – с поставянето на взривно устройство по трасето“, обясни още Тодор Коджейков и допълни, че охранителите не участват в определяне на плана на охраняемото лице.
Той каза още, че в случая с опита за атентат срещу главния прокурор Иван Гешев, хората, които са подготвяли покушението, са имали на разположение между два и четири часа. „Те са знаели, че той е на мероприятие с младши прокурори. Имали са време да се подготвят“, обясни още той и отрече индиректно обвиненията, че човек от НСО е подал информация за трасето.
„Едно покушение се подготвя за около месец или два. Това е при условие, че охраняемото лице се движи по един и същ маршрут в дълъг период от време. Но за конкретния случай не мога да кажа. Може да е следен и в момента, в който е минал кортежът, да са заредили бомбата и да са го чакали да се върне“, обясни още Тодор Коджейков.