„Договорът с „Боташ“ главната цел на този договор беше доставка на неруски газ до България и Централна и Източна Европа. Само „Боташ“ беше вариант – и тогава, и сега“

Това обяви в интервю за предаването „Лице в лице“ бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов.

На 3 януари 2023 г. назначеното от президента Румен Радев служебно правителство с премиер Гълъб Донев сключи договор с турската газова компания „Боташ“. Споразумение беше подписано от тогавашния директор на „Булгаргаз“ Деница Златева и директора на „Боташ“ Бюрхан Йозджан.

Договорът е за достъп до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до България за периода от 1 януари 2023 г. до 31 декември 2035 г. – цели 13 години.

Споразумението задължава страната ни да плаща на Турция около 500 000 долара дневно такса за този достъп и пренос по турската инфраструктура. Такса се дължи независимо от това дали ние доставяме синьо гориво или не.

„Българските политици от всички партии декларираха, че България трябва да бъде абсолютно независима от руски енергийни източници. Същото декларираха и ЕК и ЕП – с пътни карти и декларации“, припомни Христов.

По думите му плащането по договора е за разтоварването на 14 танкера на година и всички съпътстващи услуги по регазификация транзит, съхранение и гъвкаво подаване и не е вярно, че няма никакви доставки по това споразумение.

„Паралелно с договора с „Боташ“ подписахме едно споразумение „Стринг“ което предвиждаше България да изнася сериозни количества газ съм Централна и Източна Европа. Целта беше да се зареди цяла Европа с неруски газ. Меморандумът се подписа в България, но следващото правителство спря да работи по него, спря и концепцията да не влиза неруски газ в България“, допълни бившият енергиен министър.

Христов потвърди, че в момента в България влиза само руски газ.

„Но той влиза през частни компании, а на „Булгаргаз“ още му е забранено да внася руски газ – поставен е в неизгодна пазарна позиция. Това е причината „Булгаргаз“ да е в лошо финансово състояние“, коментира още той.

„Ако ми бяха поставили задачата да намеря най-евтиния газ, а не да е неруски газ и аз щях да направя като румънците – да сключа пак договор с „Боташ“ – Румъния директно си поръча 1,5 млрд. кубика газ от Турция. Тях не ги интересува откъде идва, те го купуват от Турция. Ние купуваме инфраструктура, защо, защото идеята беше да докараме танкер с гарантиран неруски произход“, уточни бившият енергиен министър.

Той смята, че договорът с „Боташ“ може да бъде предоговорен.

„В енергетиката всички договори са дългосрочни и всички имат клаузи, че не могат да се предоговарят, но половината се предоговарят. Преди това обаче трябва да решим дългосрочно какво искаме – искаме ли руски газ, или не искаме. Можем да договорим директно руски газ. Турция най-вероятно ще се съгласи, защото е голям икономически и добронамерен партньор на България“, обясни Христов.

Гледайте целия разговор във видеото!

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK

Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK