„Трудно е да се разбере руската действителност на база рационални методи“. Това каза в предаването „Лице в лице“ проф. Здравко Попов, философ и дипломат.
„Биографията на Пригожин е странна. Роден е 1961 година. Завършва спортно училище. Включва се в младежки престъпни банди. Арестуван е. Има присъда за 13 години затвор, от които излежава 10 години. Има хранителен бизнес – прави хотдог. Носи му печалби. Купува акции в супермаркети. Черешката в бизнеса му е луксозен ресторант „Старата митница“. Запознава се с Владимир Путин и други хора, които обсипва с услуги и влиза в приятелства“, обясни Попов.
„Ключовата е 2014 година, когато по негов проект предлага създаването на частна армия. Имало е напрежение за този проект на Пригожин. Има тези, че това е проект на ГРУ или политически проект. Пригожин използва ситуацията в Украйна през 2014 година, като казва, че трябват такива доброволци“, коментира още той.
Напрежението между „Вагнер“ и Министерството на отбраната
„Няма законово положение за съществуване на частни армии в Русия. „Вагнер“ се включва в операции през 2015 година в Сирия, по-късно в Африка, прекалено голямо участие имат и в Украйна, но отношенията с частната армия и държавата не са уредени. Конфликтът между Пригожин и Министерството на отбраната е съществувал от дълго време. Вероятно има финансови спорове, както и около тактиките и координацията с Генералния щаб“, обясни дипломатът.
„Самочувствието на Пригожин идва от няколко малки победи. Той иска да покаже, че неговият подход е по-ефикасен от този на Министерството на отбраната и Генералния щаб. Ражда се правдоподобна версия за „марша на справедливостта“. Пригожин е искал Путин да вземе отношение в този конфликт. Загубил чувството за реалност, Пригожин решава да извърши провокация и метеж, за да принуди отношенията да се координират между него и Генералния щаб“, добави Попов.
„Четох информации, че Пригожин е получил сведения, че се готви неговото физическо отстраняване, което го е накарало превантивно да осъществи действие. Путин каза ясно, че това е предателство и „нож в гърба“, припомни той.
Бъдещето на частната армия
„Възможността да мислим за друга версия е, че тази пиеса се разигра за 24 часа. Когато очакваш продължения и ответен удар, изведнъж се получава намеса на Лукашенко. Дали това не е театрална версия. Това да е било договорено и то да играе ролята на тест – за вътрешната среда и околната среда. Симулираме опит за преврат, а на светло ще излязат опозиционни сили. Би могло да се мисли за симулация в полза на Кремъл – да тества обществените настроения и да мобилизира подкрепа към войната в Украйна. Най-правдоподобно е, че Евгений Пригожин ще изчезне - някъде в Африка, а "Вагнер" ще бъде разтурена. Случаят може да доведе и до нови регулации между армията на Русия и други паравоенни структури“, посочи проф. Здравко Попов.