Бюджетите на Здравната каса и ДОО бяха представени от управляващите като разумни и балансирани бюджети, а балансирано бюджетно салдо означава колкото са приходите, толкова да са разходите, което не предвещава нищо добро, заяви зам.-председателят на парламента и депутат от ДПС Нигяр Джефер в студиото на „Лице в лице”.
Само че според нашите разчети това затвърждава негативните тенденции: ниски заплати на медицинските специалисти, което ще предизвика още протести, а българският пациент да бъде най-късно диагностицираният и най-доплащащият, според данните на Евростат и Световната банка, отбеляза Нигяр Джафер.
Друга устойчива тенденция, която ще затвърди този бюджет, е надхвърляне на лимитите и надбюджетните разходи, които ще трябва да се доплащат.
Има и голям проблем с разплащанията към чужди клиники, които възлизат на 270 милиона, допълни заместник председателят на Народното събрание.
„При тези устойчиви бюджети даваме всяка година с 400 милиона повече, а продължават тези устойчиви тенденции, които ни поставят на незавидно място по отношението на здравните индикатори и показатели” , заяви Джефер.
Проблемът е, че в бюджета не се залагат нужните реформи, а според управляващите финансовият закон не е и място за това, каза зам.-председателят на парламента.
Затова 2/3 нямат достъп до лични лекари и е по-лесно да влязат в болница, когато е късно, вместо да получат направления за изследване преди това, смята Нигяр Джефер.
Според нея трябва да се наблегне на профилактичния пакет, така че да бъдат мотивирани хората да ходят на прегледи.
Друг голям проблем е липсата на системата на долекуването като хосписите, затова пациент с инсулт е изписван на петия ден, тъй като е свършила пътеката, по която е приет в болницата, отбеляза Джефер.