Съединените щати нямат интерес от една фалирала Венецуела, тъй като това ще означава чудесен плацдарм за руски и китайски пари. Това каза в предаването „Лице в лице” по bTV Мартин Табаков, председател на Института за дясна политика.

„А това не е случаят със Сирия, където американците не ги интересува толкова какво ще се случи. Това е много близо стоящата до тях Венецуела, която приемат за своята близка чужбина”, аргументира позицията си той.

Според него президентът на САЩ Доналд Тръмп повтаря периодично опцията за военна намеса във Венецуела, за да оказва натиск.

„Там целият географски топос е много чувствителен по отношение на американските военни намеси, тъй като си имат история, която пресъздава такъв тип активности. Затова американската администрация, оглавявана от Тръмп, отчита риска, който би съществувал, ако решат да обогатят външната си политика, включвайки военни измерения”, отбеляза Табаков.

По думите му евентуална военна намеса по-скоро би компрометирала опозиционните елементи в рамките на Венецуела, отколкото да им помогне.

Стената, която трябва да бъде построена между САЩ и Мексико, има отношение не само към нелегалния трафик на хора, но и по отношение на наркотиците, които влизат в САЩ, отбеляза още председателят на Института за дясна политика.  

По думите му пресичането на този човешки поток се разглежда от Демократическата партия и като рисков фактор по отношение на нейното електорално представяне.

Според него има 2 причини, поради които не би могло да се стигне до импийчмънт на Тръмп.

„Първата е политическа. Демократите би трябвало да си дават чудесно сметка, че ако изгонят Доналд Тръмп  от Белия дом не чрез избори, а чрез други процедури, включително съдебни, то по-скоро те ще бъдат ощетени на следващите избори, тъй като хората ще се ядосат, казано най-общо”, каза Табаков. 

„Втората причина е, че за да изгониш американския президент с тази процедура по импийчмънт, трябва да имаш 2/3 подкрепа, включително в Сената, което Демократите няма как да си осигурят на този етап. Няма да има достатъчно сенатори и конгресмени, които да подкрепят евентуална процедура по импийчмънт”, подчерта той.