Темата за създаване на комисия по бюджет и финанси беше повдигната още вчера. Ако до петък сутринта се финализират разговорите за председателските места, може да я има още утре. Това каза в предаването „Лице в лице” зам.-председателят на НС Кристиан Вигенин.
„Още от сряда водим консултации, имаме неофициално съгласие в председателския съвет, че не само комисия по бюджет и финанси, вървим към създаване на всички комисии.
Днес имаше последни консултации по председателските места. Ако успеем до утре сутринта да финализираме тези разговори, още утре може да имаме тези комисии, ако не – в първия работен ден на следващата седмица”.
По думите на Вигенин служебният кабинет е един посредник.
„За служебния кабинет е важно доколкото ще може да реализира очакванията на хората и ние като техни представители трябва да се научим да превъзмогваме тези излъгани очаквания, емоции, лични обиди, може би това е част от пречистването на парламента”.
По отношение на третия мандат, той каза, че му е трудно да направи прогноза:
„Доколкото виждам заявки от всички сериозни формации в парламента. Всички го казват, че има нужда от правителство, че трябва да превъзмогнем някои неща, за да тръгнат нещата и поне за известно време да има правителство”.
БСП даде формулата как това да стане, допълни той:
„Доколкото има трудност около създаване на работещо мнозинство, има логика едно редовно правителство, избрано от мнозинство в парламента, да стъпи на обществената подкрепа, която имат част от министрите (бел.р. - служебните) и мисля, че това е добра комбинация. Поне в период от половин една година да имаме кабинет”.
Той каза, че не са прекъсвали разговорите с ИТН и, че тяхната комуникация е била изключително цивилизована и експертна и не е имало натрупано напрежение и обвинения.
„Зависи на кого президентът ще даде третия мандат, той е кризисен, той се връчва на парламентарна група, ако президентът прецени да връчи този мандат на третата сила, която сме ние, ние бихме го възприели като мандат, даден не на БСП, а на партиите на промяната, които да положат още едно усилие. Не виждам защо е нужно това тикане на мандата към най-малката формация. Ние подхождаме изключително отговорно и мъдро и като виждам как се развиват отношенията между най-малката формация и ИТН, мисля, че естественият избор за мандата е БСП. Ако има желание да стигнем до нещо работещо, можем да го направим”.
Относно гласуването на оттеглянето на Пламен Николов в парламента, той каза:
„Казусът стана спорен неясно защо, тъй като ние имахме съгласие в председателския съвет от предния ден как да подходим. Имаше пълно съгласие, че трябва да има акт на парламента, защото процедурата вече е приключила в президентството и Народното събрание трябваше да приеме акт, с който да развърже възможността за преминаване към втория мандат.
Аз бях помолил да председателствам тази точка, тъй като те имаха решение на групата си да напуснат. По мое мнение председателят на парламента е председател, а не само представител на своята група и трябваше да остане. Важното е, че намерихме решение“.
По въпроса за разменените реплики и обидите, Вигенин заяви:
Изтече информация от председателския съвет – сигурно една част от привържениците на най-атрактивно работещите партии харесват това, но нека не забравяме, че този парламент е избран от по-малко от половината българи. Сигурно има едно мълчаливо мнозинство, което с притеснение гледа какво се случва в парламента.
В коментар на факта, че Ива Митева е смачкала листа с решението по-рано днес, Кристиян Вигенин каза, че според него тя е постъпила емоционално.
„Тъй като се оказа сутринта, че въпреки ангажиментите, приети от предходния ден, отказаха да подпишат решението, а то беше подготвено от нея в консултация с конституционалисти”.
По думите му решението е подписано от БСП, „Изправи се БГ, ние идваме” и „Демократична България”, а ГЕРБ, ДПС и „Има такъв народ” не са подписали, макар че всички те единодушно са гласували тази точка да влезе в дневния ред.
„Не може сериозни политически формации да се отнасят по този начин и с такива блокажи да показват, че са важни. Ние не сме там да си показваме колко сме силни, колко сме обидени, колко сме важни, там сме да решаваме проблемите на държавата, надявам се малко по малко емоциите да останат на заден план. Трябва да решим някои други сериозни въпроси – актуализацията на бюджета, фиксирането на датата за президентски избори.