България иска засилено наблюдение от страна на ЕК върху вноса от Украйна на сухо мляко, млечен концентрат, прясно мляко, орехи и пчелен мед. Това каза в предаването „Лице в лице“ земеделският министър Явор Гечев, който коментира проблемите с сектора заедно с Костадин Костадинов от Националната асоциация на зърнопроизводителите.

„Първата държава, която надигна глас и каза, че коридорите на работят като такива, беше България. Заедно със зърнопроизводителите още септември месец алармирахме за това, а октомври месец ЕК ни отговори, че няма аномалии на пазара. Оказахме се обаче прави. След това всичките държави, които в момента надигат глас, констатираха същите проблеми“, припомни министър Гечев.

Полша е затревила пазара си изненадващо за всички, докато България е дала 5-дневен срок на Румъния, за да могат да реагират и те. След като пет държави наложиха ембарго на украинското зърно, ЕК реагира мигновено и предложи пакета за финансова подкрепа, припомни още земеделският министър.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

„Този пакет все още се обсъжда. Предложението е за незабавно ограничаване на четири култури – слънчоглед, пшеница, царевица и рапица, за тези пет държави. Това е първият пакет. Във вторият пакет ще се следят няколко други селскостопански култури – ако се докаже пренасищане на пазара, ЕК също ще ги ограничи. Към този пакет има предвидено и подпомагане в размер на 100 млн. евро за всичките пет държави, но още не знаем как ще бъдат разпределяни“, обясни още Гечев.

Той обясни, че България има малко по-големи претенции и те са свързани с включването на сухото мляко, млечния концентрат, прясното мляко, орехите и пчелния мед във втория пакет. Според него това са продукти чийто засилен внос от Украйна се наблюдава през последните месеци.

Вижте какво още казаха Явор Гечев и Костадин Костадинов във видеото.