„Искането за изслушване на Делян Пеевски беше заради потенциални връзки с Петьо Петров-Еврото, който е бил началник на Пеевски в следствието. Всичко беше направено вероятно с идеята да не се пристъпи изобщо към разглеждане не само на тези, а и на други въпроси, като например какво е поведението на институциите към групите на Петьо Петров и Мартин Божанов.“
Това каза Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд относно работата на временната комисия, която проучва твърденията за нерегламентирано влияние върху съдебната система, основно дейността на групите около убития Мартин Божанов - Нотариуса и бившия следовател Петър Петров - Еврото.
Според Янкулов коефициентът на полезно действие на тези парламентарни комисии е нисък.
По предложение на ПП-ДБ Народното събрание създаде Временна комисия за проверка на факти и обстоятелства относно наличието на нерегламентирано влияние в правосъдната система и обвързаности на представители на съдебната власт, несъвместими със стандартите за независимост и професионална етика, дейността на групата около Мартин Божанов-Нотариуса и дейността на групата около бившия следовател Петьо Петров-Еврото. Това се случи в началото на юли.
Създаването на комисията бе предшествано от искане на Съюза на съдиите в България Народното събрание да възобнови дейността на комисията по случая с разстреляния на 31 януари Мартин Божанов - Нотариуса, за да се доведе до край работата ѝ.
„Проблемът е от самите замесени институции да очакваме да се саморазследват не става. Няма как да очакваме това нещо да стане отвътре. Ако има възможност за разплитане на тези мрежи за влияние, това може да стане отвън, например чрез парламентарната комисия“, добави Янкулов.
Янкулов обясни, че има данни за полицаи, които са вършили услуги на Божанов.
„Има данни за магистрати, съпричастни към Петров и Божанов и виждаме, че всичко това не може да намери никакъв институционален отговор от прокуратурата и от МВР. Явно имунната им система не работи и ако може да се свърши нещо, това може да стане през парламента“, каза той.