Закъсняваме с Плана за възстановяване и устойчивост и въпреки че вече е в Брюксел, той трябва да се редактира и може да загубим пари.
Това заяви в „Лице в лице“ финансистът Константин Проданов. По думите му вече 22 държави в ЕС черпят от средствата от този План.
„Имаме на разположение 12,5 млрд. евро, които ако бъдат изразходвани правилно, може да имат високо КПД и то в ключов момент за света. Пандемията предизвика активното развитие на Индустрия 4.0, това изисква бързо да си преструктурираме икономиката“, каза още Проданов.
Според него има шанс парите да бъдат „усвоени“, а не „инвестирани“. Той каза ще, че част от проблема е в липсата на компетентност.
„Какво правим с „Марица Изток“ – това е много трудно решение. В контекста на зеления преход, на практика на нас ни се налага да ги затворим, без да е ясно с какво ще ги заменим. Факт е, че към настоящия момент тези мощности нямат алтернатива“, уточни експертът.
Финансистът коментира и инфлацията у нас: „През следващите няколко месеца инфлацията ще остане висока, няма да е галопираща, но ще бъде в порядъка на 8-10%. Това тежи на бизнеса, но не на целия“. По думите му може да се изработят критерии за кои да има държавна помощ и за кои – не.
Проданов обясни, че са малко нещата, които могат да се направят за понижаването на инфлацията, но съществуват много подводни камъни, които могат да я повишат.