„В контакт съм с правителството на Украйна, Молдова и Румъния. Наблюдаваме ситуацията много внимателно. Засега няма основание за притеснение, но се наблюдава казусът постоянно. На местно ниво е екологична катастрофа“, заяви министърът на околната среда и водите Юлиан Попов по повод взрива на язовир „Нова Каховка“ в предаването „Лице в лице“.

„Няма причина за паника. Наблюдаваме не само брега, но и морето навътре. Правим и сателитни наблюдения. Всяко нещо, което има индикация, че се мести, може да бъде идентифициран“, успокои той.

„Морето е чисто, всички могат да се къпят. Могат да бъдат спокойни, че ако се случи нещо, ще бъдат предупредени“, посочи министърът.

Той коментира, че у нас няма риск язовирите да прелеят. По думите му язовирите са пълни и се изпускат контролирано, а наводненията на места са резултат не от препълване на реките, а от самите дъждове.

На въпрос защо Русия ни блокира да домакинстваме климатичната конференция, той бе категоричен: „Това е чисто политическа конфронтация, свързана с войната. Те блокират всички страни от източноевропейската група. Жалкото е, че ние бяхме най-подготвената страна“.

„Всеки иска да избегне въпросът за предоговарянето на ПВУ. Ние намаляваме реално емисиите от въглищния сектор с темп, който е по-висок, отколкото този ангажимент, за който спорим. Казали сме, че ще намалим с 40%, а реално намаляваме с по-голям дял, просто защото конкуренцията на електроенергийния пазар е такава, че свива вълновидното производство. 2026 г., когато трябва да завърши този цикъл, ние ще сме надминали тези проценти“, каза министърът.

Той коментира и презастрояването на природните паркове. „Мой личен приоритет е да бъде прекратено строителството в планините, особено мегапроекти. Това да се строи по билото на планината – това е израз на национална малоценност“, заяви Юлиан Попов.