Какви са последствията от разрушаването на язовирната стена на ВЕЦ ''Нова Каховка'' в Украйна. Експерти определят срутването като една от най-големите промишлени и екологични катастрофи в Европа от десетилетия насам.

Водата от язовира се вля в река Днепър и наводни обширни райони чак до Черно море.
Вътре са попаднали 150 тона машинно масло. Има опасност от разливането на още 300, което предизвиква сериозни рискове за селското стопанство и за питейната вода.

Кметството в Одеса съобщи, че до бреговете на града вече са достигнали отломки от разрушенията. Украинските власти съобщават за замърсяване.

В Одеса буквално изплуват домовете на потърпевшите от наводненията след разрушаването на язовирната стена на ''Нова Каховка''. Аня Терзивец разказа пред bTV, че има забрана да се ходи край брега.

„Много е мръсно. Плуват различни неща - хладилници, дивани, бойлери. За последните два дни - вече две мини са излезли на брега. Ликвидирани са, но властите предупреждават да не се ходи. Не само да не се влиза във водата, а даже да не се ходи и край брега, защото е наистина много опасно“, добави тя.

Анна е журналист и следи войната от самото ѝ начало. Разказва, че много хора от наводнените райони са евакуирани именно в Одеса. Доброволци помагат на терен.

„Много хора отидоха там, за да спасяват тези, които останах без живот, без къща. Над 3000 са спасени хора и животни - кучета, котета, костенурки“, добави Аня Терзивец.

Междувременно експерти предупреждават за риск от зарази, сред които и холера.

„Тази вода унищожи много малки градчета и села. И много отпадъци попадат в Черно море. Това е много голямо санитарно бедствие за Черно море и крайбрежните райони“, заяви проф. Олег Рубел.

Според него има риск бедствието да достигне и до границите на Румъния и България.

„Те не са много далеч от Одеса. Тези отпадъци дойдоха по Днепър до Одеса за два дни“, каза още той.

Опасност на този етап няма, казват от института по океанология у нас. В момента замърсяването се разпространява в Одеския залив и на юг от него.

„Това е добра новина за България, защото бавно, трудно и с голяма доза на вероятност може да се каже, че едва ли ще попаднат до нашето крайбрежие или ще попаднат в пренебрежими концентрация“, обясни океанологът от БАН доц. Николай Вълчев.

Към момента всички измервания у нас са в норма.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement