Сега не е моментът да говорим за реформи, можем да се връщаме назад и да говорим за много неизпълнени неща, но, ако имахме здравна информационна система, щяхме да избегнем много от проблемите. Това призна в студиото на „Лице в лице“ председателят на ПГ на ГЕРБ и на здравната комисия в парламента д-р Даниела Дариткова.

Тя посочи, че именно отсъстващата система е причината пациенти да се тълпят пред лекарските кабинети за рецепти, да бъдат консултирани по телефона и да няма електронни направления. „Не успяхме да реализираме нещо, което получи законова регламентация преди 3 г. – на практика не се състоя“, посочи тя.

По-рано днес главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев поиска по-строги мерки. Дариткова, обаче, е против „локдаун“, какъвто има вече в голяма част от европейските страни. „Направихме тотално затваряне в началото на епидемията (…) Видяхме, че по този начин не може да бъде категорично и окончателно спряно разпространението на вируса“, отбеляза тя.

Според нея „мерките може да станат значително по-силни, когато лечебните заведения не могат да се справят с притока на болни“, което още не се е случило.

Последните дни са белязани от множество информации за препълнени болници и животозастрашаваща липса на организация в COVID отделенията. Как депутатът от ГЕРБ вижда ситуацията: „Здравната система наистина работи в режим на много високи обороти и аз се надявам да не се изтъкват само тези нелицеприятни примери“.

Дариткова призова всички да спазват мерките, а медиците – от личните лекари до реанимационните екипи, да си поемат отговорността.

Според нея е важно да се прецизират индикациите за хоспитализация, защото не е нужно всеки пациент с коронавирус – пък бил той и с пневмония, да се настанява в лечебно заведение.

Председателят на здравната комисия побърза да подчертае, че това няма общо с вкараните от нея промени в Закона за здравето, според които вече COVID-19 няма да бъде основание за хоспитализация по същия начин, по който е посочено, например, за чумата. Дариткова обясни, че в случая става дума за текст за карантинните мерки и се аргументира с факта, че голям процент от болните така или иначе се лекуват вкъщи.

Народният представител от групата на управляващите обясни с нежеланието на БСП и ДПС да се регистрират новата практика, с която карантинирани депутати дистанционно осигуряват кворума в Народното събрание. По думите ѝ без тази мярка, например, няма как да бъде приет бюджетът.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement