„Някой е снимал с телефон как работи машината, което не виждам как може да заплаши изборния процес. Машината нищо не брои, тя само разпечатва бюлетина, която след това се брои на ръка от хора. В общи линии тя е един принтер и когато си видите бюлетината, виждате какво е напечатано на нея. Няма как да ви излъжат. Не виждам причина нещо да се отменя“.

Това каза в „Лице в лице“ министърът на финансите Асен Василев по повод информацията на ИТН, че според доклад на ДАНС има злоупотреба с машините за вота.

По думите на Василев хартиеният вот винаги е бил проблематичен заради купуване на гласове и сгрешени протоколи.

Според финансовия министър наложената такса върху вноса и транзита на руски газ през България има много добър ефект върху бюджета ни. 

„На 31 октомври ще се начисли, след което до 14 ноември трябва да бъде внесено в хазната. Тя не е нещо ново за нашата енергетика. Всички производители на електроенергия внасят подобна такса – 5%, от техните приходи във фонд „Сигурност“. Виждаме остра реакция от Сърбия и Унгария, въпреки че няма причина. Цените за техните потребители не се променят. Няма реакция от руска страна за момента“, допълни Асен Василев. 

Той коментира и въпроса дали България да се откаже предсрочно от правото да внася петрол от Русия (дерогацията).

„В доклада се казва много ясно, че има технологично време за преминаване на инсталациите на новия петрол, но по-важното е да се осигури логистиката. В момента базите в Бургас държат запаси за 10 дни от суров петрол. На всеки три дни идват танкери и това е достатъчно, че рафинерията няма да прекъсне. Парламентът взе решение всеки месец да спада руският петрол, докато в рамките на 10 месеца стига до 0. Има помесечно как трябва да спада, колко руски петрол да идва или не, как да се вдигнат наличните количества, така че да има буфер и рафинерията да може да работи и да може да мине на неруски петрол“, обясни Василев.

Припомняме, че извънредното пленарно заседание, насрочено за днес, не се проведе. На него трябваше да бъде отхвърлено президентското вето върху промени в Закона за енергетиката.

„Това, което г-н Добрев иска е да махне член на закона, който той самият е вкарал, което е да не трябва да се казва на еврокомисията предварително, за да има одобрение за този механизъм за събиране на такси. В закона обаче пише, че не си платите таксите, които да подсигурят тези теоретични 73 стотинки, се налага санкция от 10 000 до 30 000 лв. При повторно нарушение – в трикратен размер. Санкцията за „Лукойл“ е в най-лошия случай 90 000 лв. Може да платите глоба 90 000 лв. или 1 млрд. в хазната. Кое ще направите“, коментира финансовият министър.

Цялото интервю с Асен Василев вижте във видеото.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement