Гешев в момента е хиперактивен, но въпросът е защо не беше такъв и преди това. Това каза в предаването „Лице в лице“ блогърът Асен Генов.
„Избирателите на ПП-ДБ имат основание да са обидени заради това, че бяха в коалиция с БСП – основната партия, която неочаквано издигна кандидатурата на Пеевски за шеф на ДАНС. В този смисъл поведението на „Демократична България“ и „Продължаваме промяната“ е укоримо. Те казаха, че липсата на „Възраждане“ в пленарна зала позволи кворума да се случи, но математическият модел показва, че ако „Продължаваме промяната“ беше излязла от зала, гласуването за Пеевски като член от комисията по конституционни въпроси щеше да се провали“, каза той.
Блогърът припомни също така протестите през 2013 г. срещу Делян Пеевски и опита му за назначаването за шеф на ДАНС.
„През 2013 г. се появи този нов, неформален и неподписан обществен договор, за който говорим. Той е продължение на събитията от 1997 г. Това е онова настроение и стремеж на българското общество да докаже, че ние сме общество от личности, а не просто някаква аморфна маса, която може да бъде използвана по време на избори“, каза още той.
Асен Генов коментира ареста на бившия американски президент Доналд Тръмп и случващото се и в България – случая „Гешев“ и искането на няколко депутатски имунитета.
„Има някаква политическа логика в това сравнение, но функционално нещата се различават. Тръмп продължава да има своите симпатизанти, но срещу него има и вътрешнопартийна опозиция. За мен знаковото тук е, че основните критици на сегашния демократичен свят могат да видят опровержение на самите себе си в контекста на това, което се случва с Тръмп“, обясни още той.
Според него сюжетът с Иван Гешев протича по друга линия. „Очевидно е, че чрез тези негови действия (на Иван Гешев – б.р.) той няма нищо против да играе и на политическата сцена. Иначе темите, които той повдига чрез тези искания за сваляне на депутатски имунитети, са актуални. Независимо, че „Барселонагейт“ е с пет годишна давност, този случай трябва да се разследва“, каза още той.
Според него поведението на Бойко Борисов и Кирил Петков в тази ситуация повдига въпроса за една по-адекватна парламентарна процедура. Той даде за пример Германия, където има постоянно действаща комисия, която се занимава с имунитетите.