„Ако погледнем изборните резултати назад във времето, винаги виждаме, че ГЕРБ водят пред БСП с около 100 000 гласа, а понякога и с повече. Няма как 140 000 души да си променят намеренията за гласуване от БСП към ГЕРБ в рамките на 7 дни, защото премиерът се е включил в кампанията", каза политологът Стойчо Стойчев в предаването „Лице в лице".
Той определи изследванията на социологическите агенции преди изборите като „димка”. Според него се е насаждало фалшивото чувство за „революционна ситуация”, а такава не е съществувала. „Ако имаше поляризация, повече хора щяха да отидат да гласуват, а те отидоха на почивка”.
„Изборите се решиха от вота на твърдите ядра”, категоричен е Стойчев.
„Ако се вгледате в реалните гласове, които партиите спечелиха на тези избори, ще се окаже, че има една и съща тенденция. Парламентарните избори преди две години, наложени към тези избори, запазват абсолютно съотношението на силите. Приблизително около два пъти по-малко са гласовете на всички партии, съобразно тогава", смята политологът Христо Панчугов.
Според него мотивацията на гласоподавателите е била „стадна” –да докажат, че могат да бият партията на конкурента.
„Видяхме политическа партия ГЕРБ, която успя да прогони призрака на корупцията, но не успя да разсее съмненията, че в нея има корупция. Прогони призрака на корупцията в смисъл, че вече той не я застрашава да падне от власт", каза социологът Петър Чолаков.
„Сега „калинките” смятат, че над тях е само небето”, заяви Чолаков.