1,5 млрд. евро или 75% от целия ресурс на Китай за Централна и Източна Европа по програмата „Един път, един пояс” ще отидат за финансиране на проекти в България при най-изгодните възможни лихви. Това заяви в студиото на „Лице в лице” директорът на Българската банка за развитие Стоян Мавродиев. Именно държавната кредитна институция ще бъде партньор на Китайската банка за развитие.

„Ако бяхме тръгнали да се финансираме през корпоративни облигации на лондонската борса, цената щеше да е по-висока с повече от процент”, подчерта Мавродиев, като отбеляза, че в случая не е плащано нищо и на консултанти.

Сред големите успехи на споразумението е, че китайската страна не е поставила изискване за предварително одобрени проекти или за конкретни сфери, в които да се кредитира с този ресурс през следващите 10 години.

По думите на Стоян Мавродиев ще се кандидатства с „добри проекти”, като това ще могат да правят както малки, средни и стартиращи компании, така и изпълнители на големи стратегически и инфраструктурни проекти.

Може ли един от тях да е АЕЦ „Белене”? „Защо не, ако проектът е добър и в него влязат добри международни компании”, отговори Мавродиев.

Според него е невярно твърдение, че форматът "16+1" на ЦИЕ и Китай разцепва ЕС. Той отбеляза, че с помощта на китайските инвестиции може да се работи по проекти, които не се покриват от кохезионната политика. "Това помага на европейската политика - нали основната цел е повишаване на доходите?", допълни той.

Мавродиев определи като „недоброжелателна пропаганда” коментарите, че ББР се е превърнала в касичка за едрия бизнес. По думите му над 75% от кредитния портфейл е към малки, средни и стартиращи фирми, а през други програми и инструменти банката е помогнала на хиляди компании у нас и освен това има най-високия кредитен рейтинг в България.