Световната здравна организация (СЗО) излезе със сериозни данни за това какво причиняват трансмазнините на тялото ни. Исканията са до 5 години те да бъдат забранени, а целта е да бъде предотвратена смъртта на половин милион души годишно.
Колкото по-бедни са страните, толкова по-разпространени са продуктите със съдържание на хидрогенирани мазнини.
Рискът идва то факта, че тези масла са изкуствено преработени и са по-близо до пластмасата като съдържание.
Генералният директор на Световната здравна организация обясни, че трансмазнините се срещат най-вече при пържените храни и опакованите. Те увеличават риска от сърдечносъдови болести – с 21% и от смъртност – с 28%. Причината да се срещат толкова често е, че са евтини и лесни за обработка.
Част от богатите страни вече са ги премахнали, като са наложили ограничение върху тези храни. Една от препоръките на СЗО е да се консумира 1% от тези мазнини на ден.
Най-много такива мазнини има в чипса, снакса, пакетираните храни, тестените изделия и бързите закуски.
Кардиологът доц. Сотир Марчев потвърди м студиото на bTV, че тези мазнини са много опасни и водят до увеличаване на сърдечносъдовите заболявания.
Той също потвърди, че техните молекули са много близо до пластмасата. Ако ядете хидрогенирана мазнина, вие ядете химически произведена храна, каза доцентът.
Българският представител в СЗО – проф. д-р Веселка Дулева, обяви, че само за 10 години вносът на палмово масло се е увеличил двойно в България.
Дулева подчерта, че вече са предприети някои мерки за ограничаването на консумацията на трансмазнини. Такива продукти са забранени в детските градини и учебните заведения, както и в храните за бебета и кърмачета, уточни тя.
Вижте повече във видеото: