Обединените арабски емирства са едно от най-сухите места в света. През последните години обаче страната прави пробив в земеделието и успява сама да произвежда пшеница и царевица при температури, нетипични за тези култури.
Да направиш хляб от пясъкa… Хората в Шарджа – третото най-голямо емирство в ОАЕ, ценят всяка капка вода. Тук животът не е лесен, а храната се получава в постоянна битка с природата.
В пустинята, където температурите достигат 50 градуса в горещия сезон, Ламия Фадил Алсуваиди и нейният екип от изследователи в земеделието, получават почти непосилната задача да създадат поле с пшеница и да подчинят пустинята на човека. Когато идват на мястото край Млеиха, то е просто гола пустош.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Хиляди зърна и сортове пшеница от целия свят поемат към Обединените арабски емирства, където Ламия тества прецизно всяко едно. Така в най-горещото място на света се ражда чудо – зелено поле в пустинята.
Планирано е фермата в Шарджа да бъде построена на три етапа. Първият започва през 2022 г. и е плануван да бъде 4 400 декара, вторият достига до 8 800, а тази година Шарджа ще посрещне огромна ферма от 14 хил. декара и първата си реколта за 2025 г."
Количествата на вноса на пшеница в Емирствата през 2022 г. възлиза на 1,7 милиона тона, като 330 000 тона от тях са били презназначени за Шарджа. Фермата за пшеница в Млейха трябва да допринесе за намаляване на процента на внос на пшеница от чужбина и така емирството да разчита повече не пустинното производство.
Но не всеки сорт пшеница, който познаваме, може да се отглежда в сухата гореща пустиня.
Ламия казва, че от 2022 г. насам са експериментирали с близо 1300 вида семена от целия свят преди да открият трите най-устойчиви вида, които да могат да оцелеят на тези условия.
Резултатите показват, че пшеницата от пазара съдържа 11% протеин. Тази, създадена във фермата в Млеиха, достига 18,6% протеин, което я прави много по-хранителна.
Хората в пустинята отделят внимание на всеки стрък пшеница, като често голяма част от експерименталната реколта се прибира на ръка. Старите и новите методи тук обаче вървят заедно. Преди година във фермата е инсталирана система с изкуствен интелект, която прецизно проследява нивата на жизненоважните процеси, сред които е и напояването.
В следващите години фермерите в Шарджа си поставят за цел да открият и начини, по които могат да отглеждат плодове и зеленчуци и да произвеждат достатъчно количества мед, за да осигурят продоволствената сигурност на емирството.
Повече вижте във видеото.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK