Как на запад се борят с енергийната криза? И как един малък белгийски град се превръща в рай за ниски сметки за ток? В bTV Репортерите Митьо Маринов разказва за производството на „Електричество от бъдещето“.
В последните 30 години малък белгийски град, на име Екло, с приблизително 20 000 души население, се превръща в столицата на евтино зелено електричество. 20 ветрогенератора и стотици соларни панели на територията му произвеждат ток, който препокрива нуждите на домовете и бизнеса.
А най-хубавото е, че производителите са самите граждани. Те са собствениците на генераторите и на соларните панели.
Част от него е Бернадет Вандеркамен. Живее със съпруга си в голяма къща. И двамата са пенсионери. Готвят и се отопляват на газ, а това, което всеки ден Бернадет прави, е да проверява колко е разходът за ток.
Обикновено на ден консумират 4 или 5 киловатчаса.
Става част от енергийната общност преди 3 години. Средно всеки месец през изминалата година е плащала по 35 евро сметка за ток.
„Това е прекрасен начин да имаш ток на добра цена и да си независим. Освен това си в борда на компания, която опазва хората, природата и въобще цялата околна среда. Много исках да съм част от това и се радвам, че вече съществува“, казва Бернадет.
Но как този малък град се превръща в рай за ниски сметки за ток?
„Всъщност всичко започна през 90-те години с построяването на първия ветрогенератор. Това беше много специален момент. Тогава разработихме система, с която градът предложи на жителите да основат кооператив, представете си го като фирма. Трябваше желаещите да инвестират средства в този кооператив. С тези пари се купи ветрогенератора и се построи. Продължаваме да се опитваме да разраснем тази концепция. Идеята дойде от гражданите. Разбира се общината и кметът тогава много помогнаха за това да бъдат убедени хората в полезността на идеята“, каза Филип Смит, зам.-кмет на Екло.
Според него, когато притежаваш собствената си енергия и притежаваш част от ветрогенератора, няма как да си срещу него.
„В цяла Европа, както и в Белгия има хора, които са против да се строи нещо с огромни размери близо до двора на къщата им. Пречи им, закрива им гледката и т.н., но трикът тук в Екло е, че гражданите са собствениците“, добави той.
Освен ветрогенераторите в Екло кооперативът „Екопауър“, който върши работата на електроразпределително дружество, произвежда ток и от слънцето.