"Евросирак" - това е една от новите български думи на 2021 г. Според учените от Българската академия на науката думата означава дете, чиито майка и баща работят в чужбина.
Какво принуждава родителите да заминат и съжаляват ли за избора си? Отговорът търси журналистът Николета Хаджийска в bTV Репортерите тази вечер след централната емисия новини.
Вече пет години Виолета е и баща, и майка на единадесетокласника Виктор. Допреди две години й помагал дядото, но починал.
Бащата на момчето работи в чужбина. Разделил се с майката и тя живее в друг град.
"Нямаш опора, майчината обич и бащината грижа", казва Виктор.
"Трудното е това, че не е твоето! Аз не съм родителят, аз съм бабата. А тя е нещо, което разглезва децата“, смята Виолета Николова, бабата на Виктор.
Проучване на Сдружение "Ларго" показва, че предпочитаните за родителите страни са Испания, Чехия, Италия, Германия, за малка част - Обединеното кралство.
"Много от родителите прекъсват връзката с децата, с България, защото смятат, че са си откупили вината като изпращат редовно пари. Това се отразява ужасно – и на децата, и на бабите", казва социологът Венелин Стойчев, експерт към сдружение "Ларго".
"Идвам тук за две седмици, ама като тръгвам те почват да плачат, казват "Тати, недей". Казвам: "Тати, какво да правя, тука няма парички, там ще изкараме", споделя бащата на три деца Марин Добрев.
Група в риск са и децата на сезонните мигранти, които помагат на родителите си през лятото в чужбина и затова напускат по-рано училище и се връщат по-късно.
Филмът на журналиста Николета Хаджийска - "Евросирак", гледайте в bTV Репортерите тази вечер след централната емисия новини