Около 20 хиляди наши сънародници живеят само на няколко километра от българската граница, но на чужда територия. Поради исторически обстоятелства това е тяхното обективно състояние вече 105 години.
Как и кога ще се обърне тенденцията на обезлюдяването на Западните покрайнини в Сърбия, където живее етническо българско население?
„От 100 години си е така – не достига свобода - свобода на мислене, свобода на говор, политическа свобода“, обясни жителят на Босилеград Йовица Костов.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Специален закон и текстове в конституцията на западната ни съседка официално признават българското малцинство.
По думите на посланика на България в Белград Петко Дойков от гледна точка на законовата база нещата стоят много добре.
Според Дойков е необходимо както да бъдат защитени човешките и гражданските права на българското население, така и нашите сънародници в Сърбия да получат възможност за достоен труд, там където живеят.
„За нас е изключително важно да се постигне промяна по отношение на два региона - Босилеград и Цариброд. Да бъде спряна една отрицателна тенденция свързана с обезлюдяването на тези региони. Това е нещо, което е важно и усилията в тази посока трябва да продължат за развитие на производства, които да създадат заетост“, обясни той.
Тази договореност беше постигната преди три години по време на посещението на българския и сръбския президент в Цариброд.
От какво се страхуват нашите сънародници в Западните покрайнини - вижте в епизода на bTV Репортерите: „Пътят към София“