В една и съща секунда. Хиляди пейджъри избухват. 12 души, сред които две деца, умират. Хиляди са ранени.

17 септември. 15 часа и 30 минути местно време. Мястото – Ливан и части на Сирия.

Избухналите пейджъри, са използвани от членовете нa „Хизбула“ главно, защото не могат да бъдат проследени.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Как се стига до взривовете?

Основното предположение е, че пейджърите избухват секунди след като получават съобщение. Целта – собствениците им да ги вземат в ръка или да ги приближат до лицата си, за да видят какво пише.

Но как могат да се задейства взривовете и колко време човек може да носи цъкаща бомба в джоба си, без да разбере.

„Всички пейджъри работят на една и съща честота… И връзката е едностранна. Радиостанцията майка предава до всеки абонат съобщение по тази честота“, обяснява бившия зам.-ректор на академията на МВР Милен Иванов.

Снимка: btvnovinite.bg

По думите му, ако пейджърът е модифициран успоредно с тази информация, може да задейства и взривно устройство

„Има няколко варианта. Най-простият е да въведете код, който да активира някакво устройство. Няма ограничения откъде може да се задейства. Но ако се направи одит на компютърната система, могат да се открият следи за модифициране на софтуера“, уточнява експертът.

Дни след взривовете, позовавайки се на ливански източници, световните медии съобщиха, че в батериите на пейджърите е поставено малко количество мощен експлозив. Изключително труден за намиране.

„Взривното вещество е с много дълго име, но по същество то е пента. Това е иницииращо взривно вещество, използва се за детонатори. Детонатор представлява казано просто два кабела на известно разстояние един от други, които са свързани с една капка от пентата. Особеното на това взривно устройство е, че то е батерия. То си работи като батерия“, допълни Милен Иванов.

Снимка: btvnovinite.bg

Според него е намален капацитетът на батерията, за да има място за самото устройство.

„Пейджърът не излъчва. Само приема. При него батерията не изисква зареждане с месеци, т.е сега е трудно да се прецени колко назад във времето са създадени тези батерии.

Пейджърите може да са произведени и преди 30 години и да стоят в някой склад. Няма как обаче и с батериите да е така. Батерията е произведена сравнително скоро и някъде по веригата за доставка са сменени заводските батерии с такива, които са модифицирани. Но това може да стане и в кораб контейнер, в камион в кола дори“, казва Иванов.

Българската следа във взривовете

Два дни след взривовете се появи и българска следа. Унгарският сайт „Телекс“ намеси страната ни в случая със смъртоносните експлозии.

Според  изданието терористичната организация „Хизбула“ се е снабдила с пейджърите с помощта на компания, регистрирана в България.

Конкретика липсва. Журналистът се позовава на източници на медията. В статията се посочва фирмата „Норта Глобъл“.

Фирма „Норта глобъл“ е регистрирана на адрес в идеалния център на София. На същия адрес са регистрирани още 196 фирми. 

Снимка: btvnovinite.bg

От Търговския регистър става ясно, че фирмата е регистрирана през 2022 г. Собственик е норвежкият гражданин  Ринсън Хосе.

Наша справката показва, че за да регистрира фирмата норвежецът е представил документ за самоличност в българското посолство в Осло. Там завеждащият консулската служба Камен Диков е засвидетелствал истинността на положения подпис. Самата фирма пък е създадена от упълномощен адвокат – Ели Атанасова.

Капиталът за създаване на българската фирма е внесен от мъж на име Атанас Атанасов. Той има няколко фирми, като в част от тях е съдружник с упълномощения от норвежеца адвокат Ели Атанасова. А собственикът на „Норта Глобъл“ – Ринсън Хосе, никога не е бил в България, твърди служебният премиер Димитър Главчев.

Адвокат Георги Славчев обяснява, че няма пречка чужди граждани да регистрират фирми в България.

Снимка: btvnovinite.bg

„Големият проблем, с който се сблъскват чуждестранните лица, е откриването на набирателна сметка, в която трябва да е внесен т нар уставен капитал. Банката е длъжна да приложи т. нар комплексна проверка за идентификация не само на неговите документи, а и да направи оценка на риска за неговия бизнес потенциален. Той трябва да подготви и да даде отговори на редица въпроси, свързани с него лично и с бъдещия му бизнес, за да може банката на базата на този въпросник да извърши тези проверки“, обяснява адвокат Славчев.

Често се случва банките да отказват да отворят сметки на чужди граждани, казва още адвокатът. И допълва,  че ако такава все пак бъде открита – то банковата институция е длъжна да осъществява мониторинг на движенията по сметката.

Дали през тези години някой е сигнализирал – официално информация няма. Днес обаче четири български държавни институции разследват случая. А ние се свързахме с банката, в която е внесен капиталът за регистриране на българската фирма.

Оттам отговориха,  че набирателната сметка е открита на 12 април 2022 г. и е закрита 3 дни по-късно. Проведена е вътрешна проверка, която показва, че „приложимите правила и процедури са били надлежно спазени“. 

Често се случа клиенти, след като са регистрирани в България, да разкриват разплащателна сметка в друга банка, обясняват служителите на финансовата институция.  

Най-вероятно точно това е направил и Ринсън Хосе. Защото макар и да не е идвал у нас, то през страната ни са минавали парични потоци. По наша информация около 1,6 млн. евро. Има и фактури. Основанията за превод пише „услуги“.

Председателят на ДАНС Пламен Тончев е категоричен, че името на България не може да бъде замесено във взривовете на пейджъри.

Кой е собственикът на „Норта Глобъл“?

Случаят разследват и в Унгария. Золтан Шаш, който е председател на парламентарната комисия по сигурността на страната, заяви, че  дружества, регистрирани в България и Унгария са действали само като посредници.

Смята се, че пейджърите са достигнали до потребителите по маршрута Тайван – Хонконг – Ливан.

Журналисти в Норвегия казват, че разполагат и с документи, които показват какви парични потоци са минали и през България.

Документите сочат, че „Норта Глобал“ е изпращала фактури за услуги, които е извършила за компания в Хонконг. Когато парите постъпват по тези фактури, те са изпратени от израелска банкова сметка.

Собственикът на компанията в Хонконг е жена на име Паулине Еленберг. Фирмата там е създадена през 2021 г., като тя е първото звено от веригата фиктивни компании, свързани със случая с взривилите се пейджъри.

В документите, с което е създадено дружеството в Хонконг, са посочени име, адрес в Цюрих и номер на швейцарски паспорт. Жена с такова име обаче не фигурира в швейцарските институции, показва още разследването.

Къде е Ринсън Хосе?

Собственикът на „Норта Глобъл“ – Ринсън Хосе, от 10 години живее в Осло, на 39 години е. Наша проверка  в публичните регистри в Норвегия показва, че има няколко магистърски степени, както и разнообразен професионален опит.

Снимка: btvnovinite.bg

На настоящата му работа е от 4 години. Тя е свързана с внедряването на инструменти и стратегии за цифрова трансформация. Разговаряхме с работодателя му. Той каза, че Ринсън Хосе е заминал на командировка в Бостън, САЩ, и оттогава никой не го е виждал, а колегите му за  последно са се чули с него на 18 септември, ден след взривовете. Информацията е подадена и на службите.

Свързахме се и с Интерпол, откъдето ни насочиха обратно към полицията в Осло. В сайта на Интерпол към момента Хосе не е обявен за издирване.

А какво още знаем за него – има сестра и брат близнак. Родени са в Индия. Повече за родното му място и семейството му ни разкзва индийският журналист Ашвин Кумар.

Снимка: btvnovinite.bg

„Говорихме с членове на семейството му. Те ни казаха, че не са имали никаква представа, че той притежава компания в България. Роднините му казват, че е много отзивчив човек, обаждал им се е всеки ден, но след като това се случило, не са успели да се свържат с него“, казва Кумар.

За последно приятели на Ринсън са го видели 3 дни преди смъртоносните експлозии. На индийски празник в Осло. На него присъствал и индийският посланик в Норвегия, както и 150 гости. Това е и последното публично събитие, на което е присъствал собственикът на компанията, регистрирана в България.

„На събитието в Осло е говорил с хората, снимал се е с тях. По време на срещата с приятелите си е казал, че ще заминава за САЩ.
Бил е много спокоен, много приятелски настроен, нищо подозрително“, разказва журналистът Ашвин Кумар.

Снимка: btvnovinite.bg

Дни след демонстрираното спокойствие – на 17 септември, пейджърите избухват в Ливан и части на Сирия. А Ринсън Хосе изчезва.

Всичко това припомня и за друг случай – взривът от 18 юли 2012 г., в 17:23 ч. на летище Сарафово в Бургас – първият в най-новата история на България терористичен акт.

При атентата загинаха 7 души – петима израелци, един българин и 23-годишният атентатор Мохамед Хасал ел Хюсейни. Взривът беше поставен в раницата му. И избухна секунди, след като той се отдалечи от автобус с туристи от Израел.

По време на разследването беше установена връзка на атентатора и помагачите му с „Хизбула“. Едно от предположенията беше, че устройството е задействано от разстояние. Точно както с пейджърите.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK