Ние пътуваме. Получихме тази възможност преди десетилетия и днес виждаме света през собствените си очи. Къде и как - избираме сами.

„Ако човек иска да отиде на бунгало или на хотел, той може да отиде на бунгало и хотел. Не е нужно да отива на лодка. Човек трябва да отиде на лодка, когато душата му копнее за морето и да разбере какво е морето, какво е вятъра, какво е водата“, казва Васил Томанов, компютърен специалист.

„България е прекрасна, просто тя е различна и човек търси нещо различно. В България планините. Колко е прекрасно. Ние просто сме комшии. Имаме си планините, имаме и мори и друго, което е до нас. Една граница ни дели. Просто сега е по-трудно, но и това ще отмине. Богатство“, смята Силвия Кацарска, видео монтажист.

Снимка: Ладислав Цветков, bTV

Едва ли ще е пресилено да се каже, че регионът, в който живеем, ни предлага чудесни възможности за туризъм. Всеки от нашите съседи е различен и всеки се стреми да предложи най-доброто от това, което има.

„Много семпло, но с много усещане за детайл. Нищо претрупано. Общ стил“, казва Велислав Вълов, видеоператор.

„Много ме впечатлява това, че навсякъде има сгради. Урбанизация, но тя е направена красиво. Прави ми впечатление, че къщите се вписват в пейзажа и виждаме самия остров. Растителността е от местни видове и не са привнасяни някакви екзотични видове. За мен е важно да виждам, че не е загубена кауза да се прави туризъм, без да загубиш природата. Надявам се, че и ние ще се научим и по нашето Черноморие. Аз все още го обичам много“, споделя Вера Стаевска, социолог и природозащитник.

„Нашето море си е също много хубаво, но твърде много неща се случиха там, които разрушиха изживяването. Говорим за презастрояването, за това, че никой не се съобразява“, коментира Велислав.

„Това е старата надежда, че все още сме в преход. Съжалявам, този преход много дълго продължи. Надявам се хората, които си възпитават децата, вече две поколения има посткомунистически. Би трябвало вече да се е изградила новата култура, но аз все още не я виждам“, казва Стаевска.

Снимка: Ладислав Цветков, bTV

„Тук всичко е просто и изпипано и в това се крие чарът“, смята Силвия Кацарска, видео монтажист.

„През всичките тези години, много рядко виждам гръцки екипажи. Те имат много капитани, но екипажите им са от цял свят и предимно от Европа. Българите са една огромна част плаващи по гръцките морета“, обясни Степан Папазян, капитан на лодка.

„Започна в България да се оформя средна класа. Това за мен е признак, че живеем в европейска държава. Нашите клиенти основно са средна класа хора - учители, лекари, ИТ специалисти“, казва Степан.

Снимка: Ладислав Цветков, bTV

Ветроходните плавания са една чудесна възможност да се посещават диви места. Още по-интересно е, когато попаднеш на място, където има потънал британски самолет от Втората световна война.

История има не само над водата, но и под нея. Британският самолет е намерен от рибари, защото техните мрежи се закачат в него. Преместват го в малък залив, което го превръща в туристическа атракция.

Може ли да кажем, че са безопасни тези лодки?

„Абсолютно, те са направени за тази цел. Наблюдаваме нещо много интересно. На лодката повечето хора нямат почти никакъв опит, може да видим, че даже управляват в подобно време. Да. Това е една от идеите на тези плавания, да спортуваме и хората да участват в управлението на лодката. Не е проблем за никой да навлезе във ветроходството. Много бързо и естествено става“, казва Тотю Тотев - Тото капитан на лодка.

Снимка: Ладислав Цветков, bTV

Каква е разликата да се управлява автомобил и да се управлява лодка?

„Разликата е, че лодката много по-бавно реагира. Освен това, когато има крен въобще не реагира и трябва капитанът да помага с платната, за да може да следваме избрания курс“, отговаря Асен Паскалев предприемач.

За първи път ли сте на лодка?

- Такъв тип да. Има адреналин, има някакъв вид приятно напрежение. Усещане за вятър, море.

Може ли да си представим, как хората са плавали навремето?

- Честно казано не знам дали бих станал моряк по онова време. Тогава е било доста тежко, но в момента се забавляваме. Тогава те са били истински мъже, ние сме туристи.  Изживяването е страхотно, особено когато сме на платна. Първо се усеща свободата от това плаване и да си в тази морска бездна и да управляваш под напора на вятъра.

Снимка: Ладислав Цветков, bTV

Смяташ ли, че можеш да преодолееш силата на вятъра?

- Без нужните инструменти на борда няма кой да се справи.

За морската болест капитанът казва, че трябва да се гледа хоризонтът.

„Това е един от най-добрите начини. Въпросът е да не гледаме в телефоните си, защото те объркват вестибуларния апарат“, обясни Тотю Тотев - Тото капитан на лодка.

Снимка: Ладислав Цветков, bTV

Плаванията дават усещане за простор и един от най-добрите начини да усетиш силата на морето. От друга страна са изпитание да живееш дни наред с напълно непознати хора.

„Трудностите сплотяват най-вече. Тогава хората започват да работят в екип и накрая на плаването се разделят с прегръдки“, казва Тотев.

„Всеки си има своите навици и странности, но в един момент започнахме да се напасваме. Когато човек приема хората и не ги съди, става тази спойка. Даже е доста интересно“, казва Велислав Вълов, който е видеоператор по професия.

Според капитан Тото няма как плавателният туризъм да се развие у нас.

„Ако става въпрос за Черно море, не бих казал. Черно море има много малко острови и това е пречка. Островите помагат в подветрената страна да се разбива вълната. В Черно море вълната идва от далеч и е много мощна и дори малката вълна е доста мощна и доста клати“, обясни капитанът.

„Ние имаме страхотно море. Може би едно от най-страхотните морета на света, но за жалост нямаме толкова много острови и местата, където може да отидем, не са толкова много. Да чудесно е, но сезонът е много кратък“, смята компютърният специалист Васил Томанов.

„Хубаво е, плава се и създава изключителни ветроходци, но не е за туризъм точно. По-скоро може да те научи“, обясни Тотю Тотев - Тото капитан на лодка.

Снимка: Ладислав Цветков, bTV

„Морето е много добър партньор, но то изисква уважение. Всеки, който не е разбрал, че трябва да уважава морето, рано или късно ще се случи нещо, което не е трябвало да се случва и морето ще му покаже, че трябва да бъде уважавано“, каза Томанов.

Според Тотю Тотев – Тото не може да има спор къде е по-хубаво - България, Турция, Гърция или Хърватия.

Снимка: Ладислав Цветков, bTV

„Човек трябва да обиколи всичко според мен. Всяко място е различно и човек трябва да обиколи и да изважда хубавите неща и да се взира в хубавото“, сподели още той.

„Всяка страна си има своите предимства. То е начин на усещане и нагласа, дали ще ти хареса тук или там. Единствената разлика е да пътуваш и да откриваш нови места и как се чувстваш на дадено място“, обясни Силвия Кацарска.

Снимка: Ладислав Цветков, bTV

Съществуват различни форми на туризъм. Едни предпочитат да са на хотел, други да плават с лодка и да плават в морето. Нещо, което ние получихме преди десетилетия, е свободата да пътуваме и да виждаме света със собствените си очи.