В bTV Репортерите тази седмица ще ви покажем двете основни гледни точки към едно от най-спорните събития в българската история – така наречения „Възродителен процес”. В „Две версии” ще видите мнения и позиции, които никога не са разказвани.
Тази година се навършват 30 години от изселването на 362 хиляди български турци. Защо е важна годишнината? Тя означава, че абсолютната давност на делото е изтекла и потърпевшите не могат да получат възмездие.
Делото за Възродителния процес в момента е спряно от прокуратурата и най вероятно никога няма да бъде прекратено.
Това провокира вълна от недоволни пострадали граждани – турци, които днес живеят в Турция, и настояват за справедливост, лежали в затвора в Белене, затова че са организирали протести срещу властта – без да са осъдени.
Близо 200 са оцелелите, които се организират да съдят държавата ни в Страсбург, защото ги е лишила от достъп до правосъдие.
Екипът ни издири четирима от бившите затворници, където живеят сега – в Турция. Ще ви разкажем техните истории. Намерихме и родните им села в България, както и свидетели на събитията, които те са организирали.
Във втората част – в неделя, в bTV Репортерите ще видите другата гледна точка, която до момента не е разказвана – версията на българските дипломати, разузнавачи и военни, които са участвали в събитията.
Какво е мотивирало решението за преименуване на 820 хиляди турци, каква е била политиката на Турция през 80-те години и през всички години след Освобождението през 1878 г.
Каква е ролята на Ататюрк, как работи турското разузнаване и колко са съдебните дела срещу шпиони на турското разузнаване. Какви са провокациите, колко са терористичните актове, извършени от протурски националистически организации.
Ще покажем интервюта с най-ценните събеседници – самите участници в събитията. Включително и с човека, спасил живота на две деца, отвлечени от терористи през 1987 година.
Екип: Радослава Домусчиева – репортер, Огнян Кръстев – оператор, Калояна Климентова – монтаж и продуцентът Гена Трайкова.