Митниците у нас са създадени през юли 1879 година. Или иначе казано преди точно 145 години. На снимка е от 30-е години на миналия век показва митническия пункт „Капитан Андреево“. Днес той е най-големият шосеен пункт в Европа. И втори по големина в света.  

Снимка: bTV

„Тенденцията на ръст в обработката на превозни средства, показва че през 2026 г.митгнически пунктът ще бъде най-големият шосеен пункт в света. Като изпревари този между САЩ и Мексико. Също така и локацията на пункта е такава, че той седи на древния път, наричан Виа диагоналис. Това е входната врата на Европа, която свързва Изтока и Запада, Азия и Европа“, обясни Георги Господинов – началник Митнически пункт „Капитан Андреево“.

За миналата година там са обработени над 1 милион товарни автомобила. 

„Умело правят тайници. Обикновено там ги използват за контрабанда на валута, на акцизни стоки, може и оръжия и наркотици. Винаги има възможност да се пропусне нещо, но почти винаги се вижда съмнителни зони, които се маркират и се насочват към физическа проверка“, казва Ивана Вакова – сектор „Рентгенови системи“.

Тези, които опитват да прекарват в повечето случаи са турски шофьори. България не е рискова т.е. минават транзит – и продължават нагоре към Европа.

Снимка: bTV

Освен техника има и кучета. Те минават през специални обучения. Отговарят на команди и  долавят мирис. Един от четириногите митнически служители е 3-годишният Крум.

„Миналата година август месец откри 6 кг хашиш и половин кокаин. Сега направихме демонстрация. Когато стигне до съмнителна стока, застива на едно място. Това му е маркировката. Нарича се пасивно маркиране“, казва инспектор Филип Тодоров.

Снимка: bTV

Фалшивите стоки като шапка, която е имитация на световна марка, е най-често откриваният артикул на „Капитан Андреево“. Само за първите 5 месеца на тази година са открити 800 000 такива фалшиви стоки.

Залавянето на фалшиви маркови стоки отнема най-много време на българските митничари.

„Капитан Андреево“ е на второ място в света по откриването на фалшиви стоки, гласи статистиката на маркопритежателите.

На границата ни с Турция, обикновено на влизане в страната ни, задържат предимно -  текстил, парфюми и обувки. Последните 2 години обаче все по-често откриват и фалшив прах за пране.