Един остров, разположен в западната част на Тихия океан, в Източна Азия, привлича вниманието с богатата си хилядолетна история, но и с настоящето си. С природата си, с храната си, с контрастите си.

Но един 76-годишен конфликт създава усещане за напрежение, което не спира да расте.

Китай смята Тайван за своя територия и не изключва обединяването му с континента, дори и насилствено.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Началото на конфликта между Тайван и Китай е от 1949 г., когато гражданската война в Китай е спечелена от комунистите начело с Мао Цзедун. Победените националисти, водени от лидера на най-старата партия в Азия Гоминдан – Чан Кайшъ, се оттеглят в Тайван.

Снимка: btvnovinite.bg

Оттогава страната се управлява независимо и е с името Република Китай. А Китай официално се нарича Китайска народна република. Според Пекин Китай е само един и Тайван е част от него.

Александър Хуанг, директор на отдела по международни отношения на KMT.

„Хората трябва да знаят, че ако започне война, ще има проблеми, с които ще се сблъскаме. Ако наистина обичаме Тайван, ако наистина искаме да поддържаме демократични институции и да държим войната далеч от нас, трябва да се въоръжим – ментално и физически“, казва Александър Хуанг, директор на отдела по международни отношения на KMT.

Снимка: btvnovinite.bg

Десетки държави поддържат дипломатически отношения с Тайван. България не е сред тях. Страната обаче е подкрепяна от САЩ.

„Ние сме малка страна. Мисля, че това, което трябва да направим, е да бъдем по-бдителни. Трябва да разберем, че новата администрация на Доналд Тръмп може да има по-строги мерки, може да тласне Тайван да изпълни американския интерес. Тайван трябва да има различни варианти за преговаряне с тази администрация“, смята Хуанг.

Целта на Съединените щати е мир в Тайванския проток, разделящ острова от континента. В първия мандат на Тръмп оръжейните доставки за Тайван отбелязват ръст.

През 2022 г., въпреки заплахите от Пекин, Нанси Пелоси – тогава председателката на Камарата на представителите на Съединените щати, кацна в Тайван. Тогава Китай заплаши, че, ако Пелоси посети Тайван, армията „никога няма да седи със скръстени ръце“. И обяви, че смята това за провокация.

Снимка: btvnovinite.bg

„Съединените щати може да сключат търговска сделка с Китай и Тайван може да бъде договорен – изтъргуван. Имаше такива страхове, когато Тръмп беше избран за първи път, но видяхме друго. Вашингтон направи повече, променяйки някои правила в сътрудничеството с Тайван. Ако Тръмп работи в посока да се постигне сделка между Украйна и Русия и реши конфликта, тогава Америка ще има повече възможности да се пренасочи към Пасифика, което ще помогне на Тайван“, коментира Майкъл Коул, консултант по геополитика.

Снимка: btvnovinite.bg

Според международни наблюдатели, тлеещият конфликт напомня този между Русия и Украйна, но евентуално нападение от страна на Китай би изисквало други стратегии и тактики, тъй като Тайван е заобиколен от вода.

„Превземане на Тайван би включвало стотици хиляди войници по вода при ограничен брой пристанища в Тайван“, допълни Коул.

Китай изпраща периодично край Тайван военни кораби, бойни самолети, бомбардировачи и разузнавателни самолети, за да покаже мощта си.

Снимка: btvnovinite.bg

А Китай съвсем не е далеч от Тайван. И се вижда без проблем от един от островите на Тайван – Кинмен. Твърди се, че ако Китай атакува, първо ще се насочи именно този остров.

Пекин има гранични патрули в района на Кинмен, често навлизащи на територията на Тайван.

Снимка: btvnovinite.bg

В столицата на островната държава Тайпе има и няколко стрелкови клуба. Интересът към тях се е засилил от началото на войната в Украйна.

В тайванската компания Tron Future се подготвят за потенциална война, усъвършенствайки антидрон системи. Планират да тестват техниката си в Украйна.

„Ние научаваме много от случващото се в Украйна. Китай са много добри в произвеждането на евтина продукция. Показаха, че мога да произведат 2000 дронове наведнъж. Китай се подготвя от години за война. Увеличава бюджета си за отбрана, работят с много страни, включително от Европа. Те се опитват да увеличат и военното си производство, стимулират и частния отбранителен сектор“, казва Ю-Джиу Уанг, главен изпълнителен директор на Tron Futurе.

Снимка: btvnovinite.bg

Тайван е мишена и на друга война – дезинформационната. В световен план, е една от най-атакуваните с фалшива информация държави – предимно от Китай А манипулативните техники на Пекин приличат на тези на Русия, твърдят анализатори.

Силна информационна война, водеща към Китай, се развихри и при посещението на Нанси Пелоси.


„Вярвам, че те искаха да покажат своята мощ, че могат да повлияят на хората в Тайван и да хакнат много наши сайтове, на правителството, медии. Бих казал, че тази година видяхме значително подобрение в техните техники. В миналото те просто разпространяваха слухове в социалните медии. Но сега те изграждат сървъри, сайтове, които разпространяват изявления, например, че президентът ни върши мръсни неща, че има таен живот, за който не иска да се знае“, коментира Чарлз Лий, главен анализатор ТeamT5.

Снимка: btvnovinite.bg

С пазарен дял от 68% Тайван остава водеща световна сила в производството на чипове. Затова прогнозите са, че ако Китай нахлуе в Тайван, ще бъде засегната полупроводниковата индустрия. В тази фирма производството е почти напълно автономно.

Снимка: btvnovinite.bg

И докато напрежението на политическата сцена расте, тайванците се опитват да живеят без мисли за войни и конфликти.

Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase

Последвайте btvnovinite.bg във VIBER

Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM

Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK