Иван Кръстев е политолог, основател и председател на Център за либерални стратегии, както и изследовател в Института по хуманитарни и социални науки във Виена.

Книгите му са преведени на над 20 езика, а негови коментари и анализи се публикуват от издания като "Файненшъл таймс" и "Ню Йорк Таймс".

„Ако преди пет години някой ни беше казал, че за три години шест пъти ще се явяваме на избори. Четири пъти въобще няма да изберем правителство, а два пъти то няма да просъществува повече от година – това щеше да изглежда като абсурд“, коментира Кръстев в „120 минути“.

„Вече идеята, че може да има правителство с легитимно мнозинство започва да изглежда като чудо. Това ми се вижда като особено опасно – че свикваш с всичко, което се случва“, каза още той.

По думите му това, което наблюдаваме в България, започва да се наблюдава и в други страни в ЕС и даде пример с Франция.

„Появява се едно общество, в което 70% от хората гледат на собствената си политика като зрители“, коментира политологът.

„Проблемът с фрагментацията е, че има голямо раздробяване на политическото пространство – 6-7 партии. Обикновено те са обещали на своите избиратели не какво ще направят, а какво няма да направят. Изведнъж се очаква, че за другите гласуването започва да губи смисъл“, каза още Иван Кръстев.