На хиляди километри от родината. В друга култура. С друг език. Сред друг народ. В емирство Дубай българските емигранти са около 4000.  
Някои от тях са прекарали по-голямата част от живота си там, други са родени в арабското емирство. 

Но всички те, макар и в друг свят, пазят обичта си към България и я предават на децата си.

Никол, Александър, Ева Селин и Вероника са част българчетата, които живеят в арабския свят. Често ще ги видите, облечени в български носии. И често ще ги чуете да си припяват български песни.

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement

Всичко това е възможно заради усилията на родители и учители, които преди 14 г. създават Неделното училище „Българче“ в Дубай. И така до днес – пазят го и го развиват.

Снимка: btvnovinite.bg

Елка Маринова е майка на три деца, като най-малкото от тях е едва на 11 месеца. Тя успешно съчетава майчинството с това да бъде учител в неделното училище „Българче“ в Дубай. Тя преподава от дома си онлайн, където има знаме на България, традиционни български покривки, а тя самата е облечена в традиционна рокля с фолклорни мотиви. 

Тя е директор на училището от 3 г. и преподава на началните класове. Преди това е била учител в Швейцария и в България. Казва ни, че това е нейната сбъдната мечта. 

Снимка: btvnovinite.bg

„Винаги съм искала и съм се занимавала с децата.  Начален учител ми е образованието и след университета нямах търпение да започна да преподавам. Не го приемам като работа, просто това е нещото, което обичам да правя. И общо взето преподаването ме спаси. Да се адаптирам в чужбина, защото никога не съм си и помисляла да живея извън България. Така че – българското училище е доста важно за мен. Чисто и в личен план, да се чувствам добре извън България“ сподели Елка.

Макар и виртуално, учебната година вече тече на пълни обороти, а началото на часа започва винаги по един и същи начин – с химна на България. Училището обучава деца от подготвителна група до 12 клас. Часовете се провеждат в петък – първият почивен ден от седмицата в арабския свят.

Снимка: btvnovinite.bg

Броят на учителите в неделното училище е малък, но пък ентусиазмът е голям. Всички работят заради общата кауза – децата да говорят, четат и пишат на български. Толкова важна кауза, че Елка преподавала до самото раждане на третото ѝ дете – Дани.

Съпругът на Елка – Искрен Маринов знае, че тази работа за съпругата му е призвание и вдъхновение. „Дни преди раждането бяхме в кабинета на доктора. Той зададе въпрос: „Коя дата избираме за секциото – 15 или 20 октомври?“ Ели си погледна календара и каза: „Ами аз в петък имам уроци, тогава няма да мога. Значи в събота можем да родим. Събота коя дата е?“ И така, в събота, на 17 октомври 2020 г. се роди Даниел“, спомня си мъжът. 

Ето защо, не е изненада, че и двете по-големи деца на Ели посещават българското училище, а тя им преподава и в свободното време.
Благодарение на онлайн обучението, от тази година неделното училище приема и деца от съседни държави. Така, броят им нараства до 120 ученици – българчета от емирство Дубай, Бахрейн, Оман, Катар, Саудитска Арабия. 

Снимка: btvnovinite.bg

„Българското училище е много важнo за българската общност. Всички българи, които искат децата им да изучават български език, си записват децата. При мен правилото е – деца, които искат да учат български, по никакъв начин не се връщат“, обясни Елка.

Калоян е първокласник в неделното училище в Дубай, макар да живее в столицата на Саудитска Арабия – Рияд.

„Случи се в много подходящ момент, защото търсихме възможност да го включим в българската образователна система. Искаме той да бъде адаптивен, да не се чувства на родна земя като чужденец. В крайна сметка, езикът е пъпната връв на нашата идентичност и в момента, в който тази връзка се скъса – децата спрат да четат и пишат на български, впоследствие това става поколенчески проблем“, коментира Росица Доровска, майка на Калоян . 

„Каузата е обща за всичките, да успеем да придадем на децата си българското, да обичат България. В петък след часовете, колкото и да съм изморена, аз съм изморена, но безкрайно доволна, защото сме си взели часовете, видяла съм децата и виждам, че вървят напред! Това е наградата ми. Труда си давам, обичта си давам, но те също ми дават толкова много. Едно чувство на смисленост. Нещо, което ще остане и след мен“, каза Елка. 

Снимка: btvnovinite.bg

Така, в същото време, но в другия край на Дубай, Ели и Алекс слушат урока на г-жа Маринова. Алекс е ученичка във 2. клас в дубайското неделно училище „Българче“. На въпрос с какво е по-различно от английското училище?“, детето отговаря: „По-лесно е английското, там  няма толкова „activities“ (б.р. „дейности“)”. 

Любимата ѝ дума на български е „цвете“, а на Ели – „коте“. Ели също е ученичка във 2. клас в „Българче“. На въпрос „Защо решава да посещавате българското училище? „, детето отговаря: „Защото аз съм от България. Аз съм в Дубай, не говоря много български. И искам да науча български“.

Снимка: btvnovinite.bg

Помощник на Ели в научаването на българския е брат ѝ Йордан, който вече е седмокласник. Споделя, че в час учат за траките и прабългарите, хан Крум“. „Най-много ми харесва на Любен Каравелов – „Хубава си моя горо“. Защото говори за гората и за природата в България. И Иван Вазов, „Косачите“, Йордан Йовков“, допълва момчето.

Но за да го има училището, най-важни са родителите. Те са двигателят, който движи напред българското образование в чужбина.

„Излязох от България, когато бях на 12. Няма какво да се лъжем – където и да попадне човек, се чувства чужденец. Не е същото чувство, когато си в родината“, посочи Славей Джаков, баща на Ели и Йордан.

Снимка: btvnovinite.bg

Дълги години неделно училище „Българче“ се помещавало в сградата на българското консулство в Дубай. Днес, в залата където са протичали учебните часове, ни посреща една малка България. Дошли са да разкажат за това, което ги сплотява – обичта към корените. Тази обич е двигателят, който преди 14 г. създава училището, съхранява го и го развива. Всеки помага с всичко – от превоз на децата, до наемането на класни стаи, организирането на културни събития, до създаването на онлайн платформи за по-лесно онлайн обучение. 

„Откакто нашата дъщеря е в училището, ние активно се занимаваме със спомагателни процедури за българското училище, включително дигитализация, игровизация. Правим го, защото сме българи. Защото, въпреки че сме извън родината, това не ни прави по-малко българи. Напротив, даже родината е много по-мила. Тя винаги ни липсва. Далеч сме, но България е в нашите сърца“, уточнява д-р Ани Атанасова, родител и инженер по оптични и мобилни комуникации. 

Снимка: btvnovinite.bg

Госпожа Албена Колева е учителката литература, преподава в неделното училище от 7 г. „Забелязвам при децата в чужбина, че с по-голяма мотивация ходят на българско училище, намират това, което им е скъпо, близко, родно.

Правя го от любов към България“, посочи учителката. 

Всичко това се случва в арабския свят. В друга култура, с друг език, сред друг народ. Те носят народни носии и играят български танци. За да учат децата си. И докато всички те продължават да правят това, гайдари ще свирят пред „Бурж Ал Араб“. 

И макар тази история да се случва някъде там, тя ни казва само едно – България е жива!