Украйна под атака вече от две страни. Военно - от изток и Русия, вербално - от запад и САЩ на Тръмп.
Каква е равносметката за страната след повече от 1000 дни война?
Конфликтът отне живота на хиляди - цивилни и военни. Точният брой на жертвите не е ясен, но мисията на ООН в Украйна е успяла да идентифицира 12 500 убити цивилни.
Около 20% от Югоизточна Украйна е под контрола на руските сили. Това включва големи части от Донецка, Луганска, Херсонска и Запорожка области, както и Крим, който е под руска окупация от 2014 година насам.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Украинските сили от своя страна твърдят, че контролират повече от 1000 квадратни километра територия в руската Курска област.
Бойните действия сринаха със земята цели градове. А възстановяването на Украйна вероятно ще струва около 500-600 млрд. евро.
В навечерието на тъжната годишната, Русия нанесе мащабна атака с дронове по 13 украински региона.
Малко по-рано днес на голяма пресконференция в Киев Володимир Зеленски заяви, че е готов да се откаже от президентския пост, ако това ще доведе до мир и до членство на Украйна в НАТО.
И второто предложение на Вашингтон за споразумение за предоставяне на украинските природни ресурси засега не е това, което очаква Киев, но според Зеленски преговорите напредват.
Украинският лидер изрази и надежда утрешното мащабно гостуване на европейски лидери и на цялата Еврокомисия да бъде „повратен момент за войната“.
Как се справят украинците с режима на тока заради постоянните руски удари?
След броени дни жилищен блок със 100 апартамента в Одеса ще е първият, който ще се сдобие със свои соларни панели. Изольда Алманова разказва, че съседите ѝ взимат решението миналата есен.
„Ние сме 15-етажна сграда – когато спрат тока, става много трудно – няма вода, няма осветление, няма асансьор, няма отопление, защото помпата не работи – тук не сме на газ“, разказва още тя.
През последните месеци и със западна подкрепа се създават различни програми, които да облекчат населението.
По думите на общинския съветник Василий Йеремия държавният фонд плаща 50% от сумата за слънчевите панели, а общината доплаща 30%. Останалите 20% трябва да бъдат събрани от етажната собственост.
Руски удари са повредили или унищожили всички ТЕЦ-ове и ВЕЦ-ове в страната и Украйна разчита основно на електричество от трите си работещи атомни централи и от внос.
Още от началото на войната бизнесът разбира - без генератори няма работа. Както мнозина други, този ресторант инвестира близо 13 хиляди евро, за да си гарантира независимост.
„Ако спрат тока, можем да работим на генератор без прекъсване цял ден, само трябва доста често да доливаме гориво – той харчи по пет литра дизел на час. А имаше периоди, когато в града нямаше електричество по два, три дни“, разказа мениджър на заведение.
Днес токът в Украйна е два пъти по-скъп от преди войната. Това стимулира много частни компании също да инвестират в слънчеви панели.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK