„В България всичко може да се очаква“, каза в предаването „120 минути“ председателят на „Атлантическия клуб“ и бивш външен министър Соломон Паси след обявеното от ГЕРБ, че няма да съставят нов кабинет с ПП-ДБ в рамките на това Народно събрание.
„Споменахте преговорите, които сме водели с моя екип за влизане в НАТО и в ЕС. Те далеч не бяха най-сложните и комплицирани, тъй като там всеки се състезава със себе си. Далеч по-сложни бяха преговорите за спечелване на място в Съвета по сигурност на ООН, където мястото е едно, а за него се борят много държави. Това са далеч по-сложни преговори от нашите преговори за съставяне на правителство. Далеч по-сложни бяха преговорите по време на Кръглата маса, на която от едната страна бяхме от СДС, а от другата БСП. Имаше третата страна, която се водеше независима. Тогава преговорите бяха за преход от комунизъм към демокрация. Това са фундаментални преговори и промяна на Конституцията“, добави той.
Според него преговорите между ГЕРБ и ПП-ДБ са водени асиметрично, което е било предпоставка за провал.
„Тези, които не са лидери, или ще се обаждат на лидерите, или ще искат мандат, за да говорят. Или се прави контактна група на ниско ниво, или се води лидерски разговор. През 2004 година в Азербайджан имах приятел, който беше в затвора по политически причини. Задачата ми беше да го измъкна. Отидох при президента Илхам Алиев и му казах, че тези 130 политически затворници не му помагат, докато са в затвора. Ако са извън затвора, няма да му попречат. Предложих му – „Извадете ги от затвора, а при всяка наша международна среща ще обявявам това ваше благородство пред целия свят. Той ги извади, а след това и двамата удържахме на думата си, но говорехме като равен с равен. При асиметричните преговори това е невъзможно“, посочи бившият външен министър.
„Много повече се коментираха имена и по-малко принципи. Фундаменталният въпрос не е в доверието, а в уважението. „Пред малкия не се големей, а пред големия не се снишавай“ – това е основно правило при водене на преговорите“, коментира Соломон Паси.
„Те разговарят без уважение един към друг. Те си говорят през телевизор. Преговорите пред камерите са обречени пред провал“, категоричен е той.
„Няма какво да направиш. Не можеш да дадеш съвет на някой, който не го иска. Ако ученикът не е узрял за съвета на учителя, няма смисъл да му го даваш. Те непрекъснато си прехвърляха топката – „Ваш е ходът“. Играят на въпрос за чест. Трудно е да се каже какво липсва. Важно е да знаеш какъв е противникът ти и каква техника да приложиш. Има две противоположни. Едната е - „Дай, за да вземеш“, а другата – „Вземи, за да дадеш“. При преговорите за НАТО трябваше на всяка цена да се откажем от ракетите СС-23. Американците ни бяха казали – „Тези ракети са нападателни. Престанете да държите нападателно оръжие, за да влезете в отбранителен блок“. Чудехме сме. Допреди нас се вярваше в обратния подход. Дадохме си сметка, че с ядрена сила не се преговаря по този начин и се отказахме от ракетите, а преговорите потръгнаха – дадохме, за да вземем“, допълни председателят на „Атлантическия клуб“.
„Има и три техники от висшия пилотаж, които могат да се приложат в домашни условия. Едната е да се слееш с опонента. Най-интересната техника е да хипнотизираш противника. Тази техника я използвахме в Северна Корея, след като ми показаха най-свещеното им място. Аз трябваше да пренеса съобщение да се откажат от голяма порция от ядрената си програма. Всякакви аргументи изтъкнахме, но забелязахме, че най-свещеното им място е мавзолея на Ким Ир Сен. Там не се допуска да прехвръкне пиле. Само метачи и хора да положат цветя. При преговорите им казах, че работя в офиса на Тодор Живков, което беше самата истина. Моята комисия беше в неговия офис. Това ги вцепени, защото мислеха, че само човек от Марс може да работи на такова място. Взеха този аргумент като основен. Най-важното в преговорите е откровеността – бъди откровен без да очакваш същото“, каза още Соломон Паси.