София, улица „Съборна“, на метри от Царския дворец и църквата „Света Неделя“. Цените на квадратен метър в района вече доближават тези в Париж, но на един луксозен партерен етаж определено не му върви.

Нестихващи апетити, съдебни спорове, разследвания за фалшиви документи, а накрая – сблъсък с прочулия се Мартин Божанов-Нотариуса, който беше показно убит. Отношенията със забъркания в изнудвания и измами мъж докарали на собственика загуби от хиляди левове. 

Снимка: btvnovinite.bg

Сега в района е спокойно, но Христо Киров се страхува от затишието – то може да е знак за нова буря.

Приключенията на Христо Киров и съпругата му с партерния етаж на ул. „Съборна“ започват още от далечната 1999 г., когато го придобиват чрез замяна от Столичната община.

Снимка: btvnovinite.bg

Собственикът на останалата част от сградата – фирма „Булгарплодекспорт“, иска от Киров да я съборят и му предлага участие в построяването на 16-етажен блок. Той отказва. Тогава фирмата атакува собствеността му пред съд. Едно от условията такова дело да издържи е съдебният иск да се подаде, преди да изтекат 5 години, откакто Киров е придобил имота. Този давност е изтекла през 2004 г. 3 години по-късно обаче се случва чудо. Съдията Тодор Тихолов образува дело срещу придобиването на имота от Киров със задна дата. Това става не в Софийския районен съд, който е компетентен за апетитния имот, а в районния съд на Никопол.

Снимка: btvnovinite.bg

Съдия Тихолов образувал делото по спешност, след ненадейната поява на искова молба срещу собствеността на Киров, подпечатана от заинтересованата „Булгарплодекспорт“. Тя била с дата отпреди  края на 2004 г., когато изтича посочената давност. И е открита от „огняр и чистачка“.

Още пред няколко години журналистът от bTV Стоян Георгиев попитата съдията за професионалните му мотиви.

„Там където го откриха тоя документ, представлява коридор в близост до стаята на административния секретар и там имаше кантонерка, в която се съхраняваха документи. Кантонерката беше прашасала, в нея имаше много стари документ и папки... Чистачката и параджията намериха тоя документ и аз бях много притеснен, че такова нещо въобще се намира нали тука. В районния съд Никопол. Много бързо описах заповед да се образува дело, това въобще да се маха“, казва тогава съдия Тихолов.

Снимка: btvnovinite.bg

Шокирани, че могат да загубят имота си, семейство Кирови подават сигнал до прокуратурата. Твърдят, че появилата се искова молба е фалшива. С посочената на нея дата тя е вписана и в деловодния дневник на Никополския съд, но с почерк, различен от този на останалите регистрации. Противоречиви са и показанията на огняра и чистачката, които според съдията намерили документа.

Прокуратурата обаче не успява да открие фалшификатор. В това време образуваното в Никопол дело по спора за имота е изпратено по компетентност в Софийския районен съд и през 2017 г. на първа инстанция завършва с решение в полза на „Булгарплодекспорт“. Техен адвокат по процеса е бил Момчил Мондешки. Наредено е принудително извеждане на Кирови от имота.

Тогава bTV излъчва разследване по този казус и настъпва обрат.

През 2019 г. с решение на последна съдебна инстанция делото приключва в полза на Киров. Потърсихме за коментар „Булгарплодекспорт“, която е държавна фирма с принципал Министерство на икономката и вече част от държавна компания „Стопански търговски комплекс“. От министерството отговориха, че дружествата са в процес на ликвидация и няма кой да коментира случая.