Каква е истинската цена на лекарския труд в България – от изтощителния извънреден труд до цената да успееш в системата?
Ще се опитаме да ви покажем какво е да си лекар-специализант у нас – за недостига на кадри, за ниските заплати, обещанията на властта и надеждата, че този път нещо може да се промени.
Това е историята на младите лекари Белослава Томова и Дарислав Николов, които още нямат 30, а вече водят битка – не с болестите, а със системата.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Белослава Томова е на 28 г. Специализант първа година в детската болница „Проф. Иван Митев“ в София. А Дарислав Николов, също на 28 г., е специализант в „Анестезиология и интензивно лечение“.
Д-р Томова и д-р Николов, наред с десетки свои колеги от София и страната, участват активно в протестите на специализанти и медицински сестри за по-добро заплащане, условия на труд и възможности за професионално развитие.
„Хиляда лекари завършват всяка година, 500 заминават в чужбина, т.е. ние си губим половината кадри, защото условията тук не са добри за тях. Реализация в чужбина има в зависимост от това вие какъв лекар сте, а не кого познавате. Има чуждестранни студенти, които учат в университета в България, но рядко остават да специализират тук. Те използват възможността, защото обучението е една идея по-евтино. И после се връщат в родната си държава, където им се признава дипломата и започват да специализират там“, казва д-р Николов.
Засега исканията на младите лекари не са изпълнени. Държавата обеща по – високи заплати чрез законопроект, който да бъде внесен и гласуван до края на месеца. Ниското заплащане е само едни от проблемите пред младите лекари.
„Основен проблем с който се сблъскваш най-вече е това да намериш място в желаната специалност. Всички знаем, че, за да се добереш до определени особено желани специалности, ти трябват три неща – връзки, познанства и това да имаш съответните финансови средства, за да можеш да зачислиш съответната специалност“, коментира д-р Томова.
А желаните специалности са дерматология, акушерство и гинекология, онкология и други, които позволяват отварянето на частни кабинети.
Веднъж станал специализант, младият медик започва работа в болница, където трудът е много, а възнаграждението малко. И така в продължение на 4 или 5 години
„Не може един специализант да работи като вол и да се очаква от него постоянно да присъства и постоянно да е на 100% и ние сме хора“, отбелязва Дарислав.
„Мога спокойно да кажа, че повечето специализанти в София получават около 2000 лв. като заплащане. Но в други общини следователно и в цяла България тези суми често са и по-малки“, допълва Белослава.
Специализантите протестираха с искане заплатите им да станат поне 150% от средната за страната, която е 3834 лв., по данни на НСИ. Това прави около 5750 лв.
Медицинските сестри получават между 1300 и 3700 лв. нето, а в исканията им се настоява за брутно възнаграждение от поне 3000-3600 лв.
Основаната заплата на лекарите, които вече имат придобита специалност, е значително повече – между 3000 и 5000 лв. брутно, като числата варират спрямо града, в който работят.
За сравнение, преди да протестират за по-високи заплати през април, ватманите и шофьорите от градския транспорт на София получаваха около 2105 лв. основна заплата, и приблизително до 3900 лв. с бонуси към нея. След серия стачки със спиране на транспорта в столицата, на 26 юни бе прието увеличение с 300 лв. към основната заплата на протестиращите. Така тя стана около 4291 лв. брутно. За покриване на това увеличение държавата отпусна 15 млн. лв.
Лекарите специализанти не могат да си позволят да спрат работа в болниците в знак на протест. А тя не свършва. Налага се и извънреден труд. Заплащането за него също е несправедливо, според д-р Томова.
С разбиране към повечето искания на лекарите специализанти се отнася и проф. Даниела Авджиева, началник на Клиника за лечение на деца с генетични заболявания към детската болница „Проф. д-р Иван Митев“
Проф Авджиева.
„Дори в специалност като медицината – високохуманна, основен фактор са парите. Това е ясно. Това, което е ясно и за всички, дори които нямат финансова грамотност, е, че няма как само на специализантите да се вдигнат за платите. Не може техните заплати да станат колкото на лекар с две специалности, колкото на началник на клиника. Проблемът с медицинските сестри е още по-голям – лекари и специализанти липсват в определени райони в страната, а медицински сестри липсват в цялата страна“, казва д-р Авджиева.
В лечебното заведение, в което тя работи, специализанти никога не са липсвали.
А министърът на здравеопазването Силви Кирилов прогнозира – обещаните промени в заплатите и условията на специализантите и сестрите ще бъдат оформени от работна група, обсъдени публично и приети в срок от около три месеца.
„Разбира се, че са исканията са справедливи. Проведено е вече едно съвещание и разговор с тях, след което ние проведохме и среща и с ректорите на висшите медицински училища и предстои разговори с работодателите в здравеопазването. Специализацията е един изключително важен процес, който касае включването в системата. И преди 10 години са се водили същите разговори, главно за трудови договори и осигуровки. Тогава са настъпили определени промени, има решение на ВАС“, коментира здравният министър.
Разбиране демонстрира и председателят на здравната комисия в Народното събрание Костадин Ангелов.
„Аз като специализиращ лекар искам да ви кажа, че съм работил на две места. Но тогава не получавахме трудови възнаграждения, а си плащахме, за да специализираме. Слава богу това е един отминал мрачен, тъмен период в системата на здравеопазването. Работил съм и като санитар, когато бях студент. Всяко едно образование в системата на здравеопазването, като специализант, е форма на страдание, защото системата, със своите натрупвания, е довела до този тип решения. Заплатите на младите лекари не могат да бъдат по-ниски от 2000 лв., но дори и това не е така. В частните болници ги нарушават тези изисквания. Лекарите трябва да бъдат на едно от водещите места по възнаграждение в страната“, смята Ангелов.
Младите специализанти д-р Томова и д-р Николов са в протестна готовност – в очакване на стъпките на държавата към по-добро заплащане и условия.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK