На базата на Венера са направени моделите как въглеродният двуокис влияе на климата. Според мен това не е единственият фактор, който влияе на климата. Има и други, тъй като климатът се е променял преди да има хора. Ще се променя и след като няма хора на Земята.
Това каза в предаването „120 минути“ проф. Евгени Семков, директор на Института по астрономия към БАН.
„През новия телескоп на Рожен може да се види всичко. Всичко на небето, което излъчва светлина, може да бъде да бъде регистрирано. Ние се интересуваме от телата от Слънчевата система, от звездите, как променят блясъка си. Интересуваме се най-вече от галактики с активни ядра, които най-вероятно съдържат черни дупки. Много важни са за нас и квази обектите. Те са ядра, около които няма формирана звездна система все още“, добави той.
„С просто око могат да се видят около 2 милиона звезди. Най-сложният въпрос е за определянето на разстоянието. Ние може да ги виждаме близо една до друга, но всъщност да са на милион светлинни години. Открихме обект през 2010 година. Имахме късмет да го намерим в една област, където се образуват нови звезди. Тогава публикувахме първи резултата като астрономическа телеграма“, посочи проф. Семков.
„По данни може да се проследи промяната на температурата на Земята в различни периоди. Има ледникови периоди – поне четири са известни, в които температурата на Земята е била с до 15 градуса по-ниска. Имало е периоди на затопляне. Тогава не е имало хора или дейността им не е влияела на климата. Сигурно човешката дейност влияе на климата, но с нея не можем да обясним миналото. Очевидно има друго – някаква цикличност, свързана със Слънцето“, обясни директора на Института по астрономия.
„За да има живот на една планета, тя трябва да има постоянен климат. Наблюдаваме звезди, които променят своя блясък често, което правят невъзможно устойчив живот“, подчерта той.
„Когато бях на 20 години се очакваше да има нова технология за пътуване в Космоса в рамките на десетилетието. Хората имат оптимистични настроения. Аз не съм оптимист, че ще имаме нови технологии, които ще позволят много висока скорост на движение в Космоса“, каза още той.