В нощта на 30 октомври 2015 година в дискотека „Колектив” в Букурещ възниква пожар. В заведението с около 400 души за минута и 9 секунди умират 26 души, а стотици други са сериозно обгорели. Дните след това показват, че концертът с фатален край се превръща в ключов за развитието на северната ни съседка, която преживя истинска политическа и обществена турбуленция.
Всичко започва с искри от пироефектите, които обхващат част от завесите на сцената и впоследствие целия клуб. Заведението не е отговаряло на почти всички изисквания – имало е един-единствен пожарогасител и е работело без противопожарна система и с един изход – широк едва 80 сантиметра. Масовата смърт изправя пред предизвикателство почти всички държавни системи на Румъния – на службите на реда, здравеопазването, правосъдието и политическия свят.
Последвалата проверка на властите е наблюдавана с изключителна тревожност от обществото. Десетки хиляди излизат на протести, недоволни от действията на властите, които не са затворили клуба, а журналистически разследвания за състоянието на болниците, където се лекуват пострадалите, допълнително разпалват обществото.
„Преди си мислех, че корупцията е основният проблем, но с времето започвам да разбирам, че всъщност некомпетентността е по-големият проблем”, казва журналистът от водещия вестник „Gazeta Sporturilor” Каталин Толонтан. Спортната медия от 20 години прави разследвания по обществено значими теми. В дните след пожара Толонтан разкрива мистерията защо броят на жертвите продължава да се увеличава – въпреки че много от тях са приети в някои от големите румънски болници. Оказва се, че причината е в многократно разредените дезинфектанти, заради които се е развила изключително силна вътрешноболнична инфекция.
Разкритията му стигат до крайности – в един от видео материалите, заснет със скрита камера в една от най-големите болници в столицата Букурещ, се виждат как по тялото на пациент с множество изгаряния са се появили ларви.
„Ние получихме първата информация за това още през 2015 г., но самото разследване започна няколко месеца по-късно – през април 2016 г., защото ни трябваше време да потвърдим фактите и да сме напълно сигурни в източниците ни. Най-важната роля за една демокрация е тази на активния гражданин. Защото – в крайна сметка – демокрацията не е само спорт за зрители”, казва още Каталин Толонтан пред bTV.
Малцина от тези, които са отишли на дискотека в петъчната октомврийска вечер през 2015-а, оцеляват. Но много от тях сега не се страхуват да разкажат историята си, за да не се повтаря жестокостта. Един от тях е Михаи Грачеа. 40-годишният тогава мъж получава тежка рана на белите дробове, изпада в кома за 24 дни, а последвалите 10 са най-критичните му в живота, защото е прикрепен към помпа, която насища кръвта с кислород. Оцелява и става 13-ия в Европа, преживял подобна интервенция.
5 години по-късно все още помни хаосът в клопката на огъня. „Бях в клуба като приятел на момчетата от групата. Те ме помолиха да им помогна да заснемем концерта им, защото аз съм режисьор и автор на документални филми. Организирах малък екип с оператори и техника. Когато всичко започна да гори, аз снимах. Видях, че трябва да излезем, а в този момент беше голяма блъсканица…много хора в изключително малък коридор! И не можехме да избягаме, защото се оказа само с един изход… Не избягах. Бях в пламъци до момента, когато не паднах и загубих съзнание за известно време. Впоследствие се изправих благодарение на малко кислород, който беше влязъл от вратата, която вече беше по-широко отворена.”
Големият извод: „Най-страшно е дехуманизирането на хората. На хората в институциите специално. На тях не им пука за обикновените хора… Ако пожарникарите и кметът на този район на Букурещ бяха потвърдили и приложили закона към собствениците на клуба, нищо подобно нямаше да се случи. Става въпрос за корупция и за грехове... Това е най-страшното нещо, което открихме - както и в болниците, управителите на болниците, и на румънската здравна система вече не са били хора. И нещо трябва да бъде променено”.
За Михаи обществото трябва да знае истината. Казусът „Колектив” и развитието след него показва безпрецедентната нужда от повече свобода - и за медиите, и за гражданите.
„Ако беше фикция – нямаше да приемете това за истина. Никой не би повярвал, че хората може да са толкова абсурдни, брутални и цинични”, казва Александър Нанау – румънец от немски произход, режисьор по професия. Прекарал половината си живот в страната двигател на съвременната европейска култура, не вярва на публичните твърдения на властите, че ще се справят със стотиците изгорели с малкото легла за подобен тип пациенти в Букурещ. Категоричният отказ на Румъния на предложената чужда помощ също е сред причините да разкаже трагичната история на целия свят. И заснема документален филм.
„Разбрах, че живеем във времена, в които не може повече да сме толерантни, защото степента на нехуманност е толкова висока, че и лъжите започнаха не само да променят животите ни и демокрациите ни, но и буквално да ни убиват. Журналистът, който следваме и във филма, е открил, че тайните служби са знаели за това(казусът с дезинфектантите – бел. ред.) от 10 години, информирали са политиците – но те не са направили нищо! Толонтан дори разкрива, че управителите на болници са знаели, че дезинфектантите не са добри, но са направили сделки с компанията, която ги произвежда и така получават процент от всяка сделка”, казва още Нанау.
Носителят на престижната награда "Еми" показва за пръв път и уникални автентични кадри от моментите на пожара. С филма, копродукция с HBO - цели да представи казуса "Колектив", защото вярва, че румънската трагедия, ще даде нова енергия за промяна.
„Мисля, че дори когато само показваме историята, когато говорим за историята можем да направим промяната. Не трябва в нашите млади демокрации да се получава така, че корупцията е нещо нормално. "Нормално е" - отиваш на лекар, даваш му малко пари, за да получиш добра грижа, но всички ние трябва да се замислим как да променим това”, казва Ханка Кастелицова, копродуцент от страна на филмовата компания.
Днес само на няколко метра от дискотеката за трагичния инцидент от 2015 г. напомня скулптура на ангел в памет на всички загинали от пожара.
Половин година след пожара собственикът на компанията с разредените дезинфектанти е намерен мъртъв в колата си след катастрофа. Румънският съд реши, че зад решетките отиват районен кмет, собствениците на клуба, пиротехници и служители на администрацията. Общо обезщетенията за близките на всички 64 загинали от пожара са над 50 милиона евро. На третия ден от протестите премиерът Виктор Понта подава оставка. Авторитетни местни медии съобщават за още стотици клубове в Румъния, които работят, без да отговарят на противопожарните норми.