„Поправителен за родители”, така се казва новата книга на Мадлен Алгафари. Как да комуникираме с децата си в това забързано ежедневие, има ли универсално правило как да бъдеш добър родител и кои са основните разлики във възпитанието на момиче и на момче – на тези въпроси отговори психологът в студиото на „120 минути”.
„Подзаглавието на книгата е „Неверните вярвания за възпитанието”, защото има много такива гледни точки, които са изключително разболяващи. Поговорките – „дете се целува, само докато спи” или „бий дупенце, за да не биеш дупище”, или „остави го да плаче”. Светът би бил по-добър и по-здрав, ако майките не се отделяха от децата през първата година, ако кърмеха децата си. Това са подценявани неща, но имат нездрави последици в развитието на децата”, посочи Алгафари.
Психологът обясни, че семейната среда определя какво ще бъде развитието на децата, независимо от социалното влияние. „не бива да се подценява влиянието на обществото, но то е вторично. Ако е изпусната основата, каквито и стени да сложим – къщата ще се клати”, поясни тя.
По думите ѝ у всеки човек се възпитава и мъжкото, и женското, но в последно време се вижда спестяване на трудностите, заради което има по-слаби и страхливи мъже, докато момичетата стават много по-рационални и борбени, което ги прави мъжкарани.
Преди да е навършило годинка, детето не разбира от „не“, казва психотерапевтът. Когато обаче то стане автономно, проходи и проговори, трябва да се сложат здрави граници, от полето на спокойната сила, а не да се размахва пръст и да се съди, защото това уронва самочувствието на растящото дете.
Никога не е прекалено късно за поправителен за родители, допълни на финала Алгафари.