Само за 190 дни постави абсолютен световен рекорд, като изкачи всички 14 осемхилядника на планетата. А по примера на „един за всички, всички за един“ успя заедно с братята си от Непал да покори и К2 през зимата.
Нирмал Пурджа пренаписва историята на алпинизма.
„В историята сме. Аз и целият отбор сме изключително горди! Беше много важно за мен. Имах план – само 10 метра преди върха да спрем и да стъпим всички заедно и да погледнем към нашата родина – Непал“, казва Пурджа.
Цел, която от десетилетия се изплъзва на алпинисти от целия свят.
Връх, който е в краката на непалците.
„Искахме да кажем на света: ако сме заедно, можем да превърнем невъзможното във възможно. Всеки помагаше, всеки носеше тежки раници, всички работехме много и като един човек“, разказва непалецът.
През зимата рискът от лавини е много висок, силни ветрове развиват скорост до 200 км/ч, а температурите падат критично – под минус 50 градуса. Върхът си има прякор – „убиецът“ – десетки алпинисти са загубили живота си под К2. Досега само 306 успешно са стигнали до върха. За сравнение – 20 пъти повече хора са били на най-високия връх в света – Еверест.
„Имаме и още по- значимо послание към света. Пандемията COVID- 19 е глобален проблем. Много хора останаха без работа. Губят своите близки, които се разболяват. Човечеството е изправено и пред друг проблем – глобалното затопляне. Показахме, че само ако сме обединени, ще намерим решение. И за това се изкачихме на К2 заедно“, коментира Пурджа.
Той вярва, че човек може да постигне всичко. Вярва и в безграничната сила на майката природа. И не е сам – до него са братята шерпи – онези иначе незабележими хора от Изтока.
„Досега всички 13 върхове са изкачени от нашите приятели от целия свят. И нямахме постижение, което да е част от историята на Непал. Искахме да оставим нещо след себе си за следващите поколения. Изкачихме последния връх – К2 – най-трудният и единственият непокорен“, коментира непалецът.
За шерпите високите върхове на Хималаите не са били самоцел преди идването на алпинистите от Запада.
От десетилетия местните помагат на алпинисти от Европа и Северна Америка при покоряването на върхове и поставянето на рекорди. Приносът на шерпите е голям. Именно те износват товара, строят лагерите, опъват въжетата, за да могат алпинистите да запишат поредното постижение като свое.
Успехът на непалците се крие в отборната работа и в отричането на егото.
Въпреки че не е шерп, а етнически магар, Нирмал Пурджа е от лигата на необикновените пазители на Хималаите.
Преди да изкачи всички най-високи върхове в света за възможно най-малко време, Нимс започва от нулата.
Роден е в северен Непал, в градче близо до Дхаулагири – седмият по височина връх в света. Като дете расте в изключително трудни условия. Това калява не само тялото, но и духа му.
„Когато си роден на високо, сякаш височините са в ДНК-то ти.
Но аз израснах в най-ниската и най-топла част на Непал“, казва себе си алпинистът.
Нирмал служи в британските въоръжени сили на най-добрите войници на земята – непалските воини, наречени гурки.
От суеверие или друго не разказва за мисиите си в армията, но вероятно е проявил героизъм, защото получава орден за храброст на британската империя.
„За последните 200 години от история на гурките в британската армия, аз бях първият гурка, който издържа тежките тренировки и ме приеха в елитните специални части на Кралския флот. Беше изключително трудно. Но успях!“, споделя непалецът.
След кариерата си в армията, Нимс се отдава на високопланинския алпинизъм, без да има опит. Преди 3 години стъпва на осемхилядник за първи път.
„Когато започнах да се катеря, осъзнах, че това съм аз. Живея тук и сега, оценявам всеки миг, защото е въпрос на живот и смърт. Само така се чувствам истински жив“, твърди Пурджа.
Тайната на дългия живот за авантюриста Нирмал се крие в това да поддържа душата си чиста, да не я оставя да остарее. И да е близо до природата, която озарява дните и душата му, като го кара да се чувства щастлив, че е жив.