Има имена, събития и истории, които никога не трябва да бъдат забравяни. Те са червената лампа, която ни предупреждава за фатални грешки, отнели милиони животи. Следва историята на Мафалда – „Принцесата от Бухенвалд“.
Годината е 1922-ра. По улиците на Рим триумфират „Черните ризи“ – паравоенно крило на Националната фашистка партия, водена от Бенито Мусолини – доскорошен социалист, политически журналист и интелектуалец. Мусолини е увлечен по философията на Ницше за свръхчовека, който утвърждава себе си, без да се подчинява на никого.
Опасения от гражданска война подтикват краля на Италия Виктор Емануил III да спре армията срещу метежниците. Кралят позволява на Мусолини да състави ново правителство на Италия. Тук започва и историята на принцеса Мафалда Савойска – дъщеря на италианския крал, и бъдеща съпруга на германски граф, който ще стане губернатор на провинция Хесен, по покана на самия Адолф Хитлер.
Мафалда е и сестра на последната българска царица – Йоана, жената на цар Борис III. И леля на престолонаследника Симеон Сакскобурготски. И по ирония на съдбата, Мафалда е убита в нацистки концлагер – Бухенвалд.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
„Аз научих за историята на Мафалда Савойска много преди да седна и да напиша този роман. Гледах един документален филм по италианската телевизия Рай и се изненадах много за това, че дъщерята на действащия, на управляващия крал по онова време, завършва живота си в концентрационен лагер“, казва писателката Анна Андреу Бакеро.
Испанската писателка Бакеро е описала живота ѝ в роман и е в България, за да го представи.
„Реших сама да започна самостоятелно разследване и да разбера защо Мафалда е завършила живота си така“, казва тя.
След поредицата загуби на Тройния съюз в края на Втората Световна война, Цар Борис III прави внезапно посещение при Хитлер. Фюрера е изпратил личния си самолет да го вземе от София. От срещата няма протокол, но историци твърдят, че Хитлер настоявал България да се присъедини открито във войната срещу Съветския съюз.
Царят бил наясно, че такъв сблъсък ще изостри сложната обстановка на конфликти у нас и предпочита неутралитет. Дни след срещата, Борис се разболява и умира. Лекари виждат симптоми на отравяне.
Принцеса Мафалда посещава овдовялата си сестра царица Йоана в София. На път към родителите си в Италия след погребението на царя, тя е подмамена от нацистите и изпратена в концлагер, заради обвинения към съпруга ѝ Филип Фон Хесен. По това време той е офицер в СС. Твърди се, че немският благородник е помогнал на италианското кралство семейство да свали лидера Мусолини от власт.
Проучванията на испанската авторка показват Мафалда като състрадателна и помагаща на обречените лагерници в нацисткия Бухенвалд. А след края на войната е намерен гробът ѝ, надписан с бележка „Непозната жена“.
„Тя е възприемана като мъченица, тя е жертва на фашисткия режим. Животът ѝ предизвиква съчувствие у много други, които по някакъв начин са изпитали този режим на гърба си. Не исках Мафалда да е просто персонаж, герой, а да символизира много неща. Исках хората да разберат как нацисткият режим и фашизмът като социален ред е стигнал до този си вид без никаква съпротива“, разказва писателката.
И наистина, фашизмът в Италия и нацизмът в Германия се оформят постепенно пред лицето на Мафалда и нейното кралско семейство. Срещат се два свята – старият, на благородниците, кралете и църквата, които по онова време отдавна делят властта си с буржоазия и парламент. И новият свят – на бунтуващия се свръхчовек.
От столетия принцове и принцеси се женят за равни по ранг от други държави и не познават национализма. Хитлер изправя срещу тях властта на силната раса. Кралици възпитават дъщерите си в милосърдие към слабите. Фашизмът вярва, че светът е за силните.
Бащата на Мафалда, кралят на Италия, приема и търпи Мусолини, без да харесва възгледите му. Сваля го от власт, но едва година и половина преди края на войната. Мусолини също търпи краля, но намира слабости в стремежа към демокрация, който дворецът толерирал. И отрича демокрацията изцяло. Иска да закрие и Народното събрание.
Сблъсъкът на двата свята е в полза на нацистите и в Германия. Принцеса Мафалда приема съпругът ѝ граф Филип да стане част от нацисткия режим на Хитлер, вербуван от съратника на фюрера Херман Гьоринг. Години наред преди смъртта и в Бухенвалд, тя живее в Германия сред каймака на нацистката върхушка и търпи възгледите им, според книгата - с тайна неприязън.
„Без никакво съмнение Мафалда принадлежи към стария свят и мисля, че това е една от основните причини за конфликта на Хитлер с италианската монархия. Той е изявен антимонархист, въпреки, че се среща с кралското семейство. Да, лесно е да си помислим, че Мафалда симпатизира на режима на Третия райх, предвид, че тя се е срещала многократно с лично Хитлер, с Гьоринг, но всъщност тя само играе роля, без да проявява лични симпатии“, разказва писателката Анна Андреу Бакеро.
За няколко години под надзора на нацисткия режим в централна Европа процъфтяват дискриминацията и геноцида срещу евреите. А жертвите през започнатата от Хитлер Втора световна война са между 70 и 85 милиона души. И тук идва поуката.
„Както се казва – злото триумфира, когато добрите хора не правят нищо. Мисля, че поуката е актуална и сега, но и във всеки един исторически момент. Мисля, че е необходимо да разберем, че и днес има факти, които на пръв поглед изглеждат безобидно и маловажно, но впоследствие могат да предизвикат трагични събития“, добавя испанската писателка.
Романът „Принцесата от Бухенвалд“ е приет положително от племенника на принцеса Мафалда – Симеон Сакскобурготски.
„За мен беше ясно, че трябва и да проявя голямо уважение към героите, но и към техните роднини и техните близки, които все още са живи и трябва да се цени паметта им. На първо място, това е цар Симеон II, българският цар. Той е и един от персонажите, които като малко дете се появява в самата книга. Той изрази изключителната си признателност и това, че е впечатлен от предварителната работа и събирането на информацията, както и проверката на фактите, защото има някои моменти, които той лично е считал, че са съхранени само в семейството и че никой извън семейството не знае за тях“, казва Анна Андреу Бакеро.
След обявяването на Италия за република, паметта за принцеса Мафалда избледнява в миналото. Едва този век тя вдъхновява историци и писатели. Нарекли са и вид роза на нейно име – „Мафалда ди Савоя“. А също и сицилианските хлебчета „мафалди“. Името Мафалда носи и внучката на нейния племенник Симеон.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK