Репортерът и водещият на bTV Иван Георгиев прекара седмицата в Северна Македония и не само наблюдава, но и разговаря с новоизбрания президент на страната Гордана Силяновска-Давкова, която днес встъпи в длъжност.
По време на церемонията тя нарече страната си "Македония", а не "Северна Македония". За нея това не е името на родината ѝ.
Гордана Силяновска-Давкова заяви преди дни пред Иван Георгиев, че тя не таи лошо чувства към страната.
Той се срещна и с един от хората, който вече е извън политиката - Любчо Георгиевски. Разговорът им започва със спомени от последната им среща в Скопие преди 12 години. Във време, в което теми като промяната на името на страната бяха истинско табу. Тогава Любчо Геогиевски, бившият премиер на Македония казва, че не вижда проблем в име като „Северна Македония“. Сега се смее.
„Вижте, имам един такъв образ в Македония, че нещата ги казвам много преди да се случат, но не ме слушат и Македония загуби много време по този въпрос. На практика бях първият политик, който каза, че няма никаква трагедия в това Македония да бъде Северна или Горна Македония“, коментира Любчо Георгиевски.
„Но някои от тези пророчества мисля, че важат и за България. Ако го изпусне Заев, България ще трябва да чака поне 10 години, за да дойде нов такъв лидер, за да продължат отношенията ни. И мисля, че точно това се случи – ето вече 4 години, ако не се лъжа, ще изминат. Надявам се, че няма да се сбъдне и това пророчество и още 6 години да чакаме да се освободят процесите между Македония и България“, допълва той.
Казва, че в уравнението са се включили силите на антибългаризма и проюгославието. „Вие ако погледнете един председател на македонската академия на науките – има десет интервюта, в които винаги казва: Ако се вкарат българите в конституцията на Македония, това е крах, край на Македония! Това, когато ви го казва един председател на Академията, това създава обществено мнение“, уточнява Георгиевски.
„Аз съм на чисто с общата история между Македония и България и нямам проблем тук в Македония да говоря за това, макар че все по-малко и по-малко ме викат на интервюта“, признава той с усмивка.
Основният въпрос днес е - Какъв път ще изберат политиците в Скопие, след като краят на шумната кампанията за гласовете на хората върне тишината край Вардар?
„Очевидно ние ще имаме ситуация, при която Македония след тези избори ще бъде много по-близо до сръбския свят, отколкото до европейския свят. Мястото за оптимизъм е много ограничено, защото ВМРО-ДПМНЕ, но не само ВМРО-ДПМНЕ, доста дълго, може би три години, своята политика я основават на антибългарска реторика - срещу френското предложение, срещу вписването на българите в конституцията. Просто не мога да видя как могат да направят този завой след толкова много негативна енергия изведнъж да кажат: „Чакай, това не е толкова голям проблем!“, признава Георгиевски.
Емоционалната предизборната кампания в Северна Македония беше доминираната от един повтарящ се въпрос – вписването на българите в конституцията като условие за начало на преговори с Европейския съюз. На фона на скандиранията обаче не стана ясно… защо това е проблем.
„Това не е никакъв проблем! За Македония да се вкарат българите в конституцията с оглед на това какво преживя Македония и какви компромиси направи – с гърците промяната на името, с албанците – промяната на вътрешното разпределение и много, много други отстъпки!“, смята Георгиевски.
Пред Иван Георгиев той коментира какво означава това за македонците и колко още могат да чакат по пътя си към Европейския съюз.
„По-голямата част от македонците от ранните '90 години не могат да преболедуват югославянството и Югославия. И когато ние излязохме 1990 година и създадохме отделна, независима Македония, когато Югославия се разпадаше, Милошевич беше много страшен по това време. Започнаха да вървят към тази идея. Но трябва да кажа, че българското вето и тази реторика, която тогава дойде от някои български по-екстремни политици и постъпки, просто отключиха още веднъж сърбоманството в Македония. И се страхувам, че в този момент, на фона на тази структура на македонски елити, и „дълбока“ държава, и население – на всички тях им е добре дошъл разговорът за българското вето, за да се обърнат отново към сръбския свят“, отговаря бившият премиер.
„От друга страна, сега Вучич води една постоянна в реториката си много позитивна политика към Македония, не е толкова страшен като Милошевич. И мисля, че много от македонците ще бъдат дори по-щастливи да влязат в някакъв съюз със Сърбия, отколкото да влязат в Европейския съюз“, допълва той.
„Македонското общество трудно се освобождава все още от тази югославска, комунистическа идеология. Това е последното общество от републиките в бивша Югославия, в което тази декомунизация, и деюгославянизация все още не е приключила в съзнанието на обществото, на интелектуалните елити, а дори и на голяма част от народа. Най-тъжното е, че днес то преобладава в цялото ВМРО-ДПМНЕ, което утре трябва да формира правителство“, казва Георгиевски.
„Барокът в Република Македония е свързан с времето, в което Македония е била сръбска колония. И затова твърдя, че в Македония, покрай процесът на антиквизация, върви и процес на югословенизация“ – това каза Любчо Георгиевски пред камерата ни преди 12 години.
Преди 12 години в Македония започна изграждане на барокови фасади – част от проекта „Скопие 2014“, който трябваше да бетонира и покрие с мрамор и гипс идеята, че македонците са античен народ – наследници на Александър Велики.
„Центърът на Скопие прилича на „Дисниленд“ или парка на Астерикс в Париж. За себе си наричам това цирк на идентичността“, каза тогава Георгиевски.
След тези думи, т.нар. Световен македонски конгрес публично призова Георгиевски не просто да бъде осъден и затворен, но и цялото му имуществото на територията на Македония да бъде национализирано.
„Това беше време, в което Македония беше в златната ера на антиквизацията. И мисля, че промените, които се случиха, след падането на Никола Груевски и идването на Зоран Заев, поне тази работа я свършиха – антиквизация формално, същински не съществува. Има все още следи в Скопие от тази антиквизация, но вече не се говори по телевизиите за това, няма нови документални филми за антична Македония.
Мнозинството от населението не вярва в тази приказка“, казва сега Георгиевски.
Една друга приказка обаче се превърна в реалност и след тези избори стана болезнено ясно, че макар и с променено име, съдбата на държавата Северна Македония е в ръцете… и на албанските политици.
„Ако ги погледнете областите, границите, в които албанците живееха преди 10 години, ще видите, че те сега са удвоени. И в тази перспектива, след 10, максимум 20 години, Македония ще бъде трета албанска държава“, коментира Георгиевски през 2012 г.
„Това продължава да е проблем, но вече политическите партии не реагират по такъв начин на този въпрос, защото всички трябва да се коалират накрая с някоя албанска партия. Иначе това, което си казахме тогава за албанския фактор, на практика и се случи – Македония е сериозно демографски променена страна, да не говоря за трансфер на капитала в албански ръце… Това стана част от реалността, но вече емоционалният проблем хората не го преживяват по същия начин“, признава Георгиевски сега.