На пръв поглед този търговски център не се различаваше особено от другите, които всички познаваме. Дълги ескалатори изкачваха и сваляха малки и големи, а високи лъскави витрини изкушаваха посетителите със стоки, повечето произведени в Китай.
Единствената разлика бяха металдетекторите пред всеки вход, където имаше опашки, а хората доброволно предаваха оръжията си на нещо като гардероб. Срещу номерче - имаше десетки пистолети и автомати, с дълги и по-къси цеви.
Да, в Кабул по онова време имаше много оръжие, но първият мол в столицата на Афганистан беше специално място - зона без оръжия.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
През онзи ден на 2011 г. всички разглеждаха магазините спокойно, без викове и резки движения. Никой не тичаше по коридорите, защото няколко месеца по-рано атентатор самоубиец се беше взривил в центъра на първия етаж, отнемайки десетки животи.
Разказаха ми, че тогава всички стъклопакети на мола се бяха сринали, ранявайки и минувачи по улицата. Молът е бил възстановен за няколко месеца. Снимах го отвън, защото вътре беше забранено.
Често, влизайки в търговски център в София, се сещам за онзи мол. Какви късметлии сме - да живеем в мир, без страх, че някой може да те взриви, докато пазаруваш подаръци за любимите си хора или просто се разхождаш из магазините. И колко глуповато допускаме безредие, там където по подарък на съдбата трябва да има ред.
Много от вас пътуват по света и виждат, че най-красивите места в Рим, Париж, Мадрид – навсякъде, където има голямо струпване на хора, задължително има и полиция - мълчаливо, но категорично. С оръжия в ръце присъствието на полицаите има две цели. Първо - за 99,99% от хората дава сигурност, че има кой да те защити, ако се наложи. И второ - изпраща сигнал към онези 0,01% дори да не си помислят да правят каквото и да е, защото ще се сблъскат със закона на секундата.
У нас това се случва обикновено след престъпление или трагедия. Полиция човек може да види все по-рядко в центъра на София или из големите градове. По столичните булеварди, където живота си загубиха толкова много хора, гонките продължават - с коли, с мотори и няма кой да изпрати сигнал - тук сме, пазим ви, не си и помисляйте...
Това е жалко, защото да предотвратиш престъпление е много по-ценно от това да вървиш след събитията. И тук не става въпрос за полицаите, те също имат близки, които вървят по тротоара, пазаруват в мола или карат си автомобилите си по същите тези булеварди. Става дума за техните ръководители.
Малко след идването си на власт през 1944 г. комунистите решили да преобразят центъра на София. Вълко Червенков издигнал сградите от Триъгълника на властта. Част от този триъгълник бил и първия мол на Балканите - ЦУМ. Там монтирали първите ескалатори, които били сред чудесата на техниката.
Ако погледнем нивото на публичните дебати в момента, сякаш се връщаме назад във времето - слизаме надолу и надолу по ескалатора на историята, за да се потопим в атмосфера на подмяна на реалността, усещане за все по-задълбочаващо се безсилие пред новата "номенклатура", обрамчила институциите и голяма част от бизнеса.
По ирония на съдбата парламентът заседава в същата тази сграда - комунистическият парламент, в пълен синхрон с духа на времето и духа на мола. И там е пълно с хулигани, които безчинстват, но пред очите на всички ни. С груби думи, обиди, простовати изречения и задъхан патос.
Как да очакваме тонът, който се налага в този "мол на властта" да не се пренася в обществото, след като това е нормата на поведение, която в момента пада като мръсна пелена над всички ни?
А това е поредното доказателство, че не ценим това, което е България - мирната, толерантната и с всеки ден я превръщаме в истерична, писукаща територия, за която хулиганството - политическото и това в мола, е реалност.
Въпреки опасностите и целия ужас през 2011 г. хората в онзи кабулски търговски център поне бяха пълни с надежда. И после ги предадоха...
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK