Според историци и икономисти една от причините за „Голяма депресия“ в САЩ, която започва през 1929 г., са високите мита, които американската администрация налага на вносните стоки. С идеята светът да започне да плаща повече за достъпа си до американския пазар, това предизвиква реципрочни мерки от редица държави. Изведнъж се оказва, че договорите за износ на американски стоки са прекратени, а количествата вносни суровини намаляват драстично.
Изкушените от историята знаят какво следва за Европа. Точно в този период Германия тъкмо е започнала да се възстановява от хиперинфлацията след Първата световна война, но крахът на американската икономика принуждава банките кредиторки на Берлин да изискат предсрочно своите заеми, предназначени за съживяването на германската индустрия.
Резултатът - Германия колабира икономически и социално. Канцлерът Мюлер подава оставка. Милиони току-що намерили си работа германци остават отново на улицата. Пламъците на екстремизма избухват с огромна сила. Партията на слабоизвестния Адолф Хитлер, спечелила едва 12 места на изборите в навечерието на цялата тази верига от икономически събития, изведнъж печели 230 депутатски места, превръщайки се в най-голямата политическа сила. Ще спра дотук. Защото знаем какво се случва след това.
Никога не трябва да се съмняваме, че в основата на всеки социален и икономически катаклизъм, революция и промяна – седи икономиката. Добре ли е икономиката – на власт изпращаме умерени политици. Зазлеят ли нещата – идват крайните идеологии.
В историята обаче няма „ако“. Всички тези събития са видими само в историческа перспектива, когато вече са се случили. Поглеждайки към миналото виждаме ясно връзките между процесите и до какво водят те. Уви, това не важи за бъдещето. Към него ни водят толкова много несвързани пътеки с хиляди разклонения и дилеми.
Именно пред тях седи и Тръмп в момента. На думи той може да каже всичко, но на дела – това вече е доста различно за един политик, който има огромната отговорност да осъзнава, че всяко негово решение има последствия от Лос Анджелис, през Лисабон, Лом до Пекин и Гизбърн в Нова Зеландия – най-източната точка на планетата, където първи виждат изгрева на Слънцето от всички жители на Земята.
Тръмп е непредсказуем, но директен и прави това, което казва. В момента той е в пика на своята популярност и ще използва тази инерция за бързи действия, защото в днешния бърз свят без бързи резултати, популярността на всеки лидер започва да се топи също доста бързо.
Тръмпизмът обаче е нещо различно. Той носи промяна не само в политиката, но и в човешките отношения, начина на мислене и комуникацията ни в ежедневието. Успешните политици ще са директните политици. Не викащите и клеймящите, а онези, които имат зад гърба си подкрепата на големи обществени групи. Не може да яхнеш вълната на Тръмпизма без да имаш електорален потенциал и харизма, която да ти позволи да го направиш.
В този смисъл, в следващите месеци ще се нагледаме на десетки кандидат-тръмписти и тръмпчовци, които ще копират и имитират поведението, тезите, дори лексиката на Тръмп, ще повтарят неговите фрази, преведени на собствените им езици с мисълта, че това ще ги изстреля до върховете на властта. Не, това може да се случи само там, където обществата имат сходна структура и проблеми като на американското общество. И най-важното – икономически предпоставки за криза.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
От друга страна, колкото повече Тръмп оказва натиск върху Европа, толкова по-бързо Европа ще консолидира силите си. Очаквайте зараждането на „европейски национализъм“ като следващото модерно политическо течение. Може би то също ще прилича частично на Тръмпизма. Защото всички усещат, че е дошло времето, в което нашият съюз трябва да поеме сигурността, икономиката и перспективите в собствените си ръце.
Например, Тръмп твърди, че е нечестно европейските автомобили да се продават свободно на американския пазар, докато на Стария континент „не купуват достатъчно американски коли“. Той обаче пропуска, че повечето европейски производители са построили заводите си на територията на САЩ, където произвеждат стоките си за американския пазар. Защо и американските производители да не инвестират във фабрики в Европа? Да открият работни места? От това ще спечели икономиката на всички ни. Защото Китай вече прави именно това – без много приказки, без гръмки фрази. Просто настъпва все повече и повече.
Икономиката в днешния свят е толкова свързана, че надали ще станем свидетели и на половината в икономическата програма на Тръмп. Това обаче не означава, че трябва да продължаваме да си затваряме очите с мисълта, че вечно можем да живеем под закрилата на САЩ и купувайки всички стоки на света. Това време също вече е в историята. Като цяло, колкото по-често си разказваме истории за историята, толкова по-ясно ще осъзнаваме какво се случва през днешния ден.
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK