И преди съм ви разказвал тази история, но от нея започва клеймото и клеймосването. Разположен на границата между Европа и Азия, и до днес "Пера Палас" в Истанбул има славата на един от най-шикозните хотели в света. Aко отидете в там, ще видите виктоарианската атмосфера, тежките мебели и масивните позлатени полилеи, които деликатно осветяват картини с позлатени рамки. В стая тук е обичал да спи Ататюрк. В други пък - Грета Гарбо, Жаклин Кенеди и Агата Кристи.
Така е изглеждал този хотел и през март 1941 г. Дни след като кабинетът на Богдан Филов присъединява България към Тристранния пакт във Виена, целият състав на британското посолство в София е помолен да напусне България. Посланик Рандъл води антураж от 50 души, които пристигат с влак от София и се настаняват именно в този хотел. Докато се регистрират взривът във фоайето е толкова силен, че масивната сграда се разтриса като детска играчка, преди голяма част от нея да рухне.
Загиват шестима, ранени са над 30 души. Съмненията са, че бомбата в багажа е била поставена на гарата в София. Как и от кого - никога не става ясно. Но това е първият случай, в който България е въвлечена като страна, която ще бъде клеймосана. Въпреки, че се предполага, че зад атентата седят германските тайни служби, а някой в София е бил просто "ръката, която ще постави бомбата в куфара".
7 септември 1978 година. Рожденият ден на Тодор Живков. В този дъждовен ден Георги Марков върви по моста "Ватерло" в Лондон, съвсем близо до сградата на Би Би Си. На автобусната спирка усеща леко пробождане в крака, а мъжа до него изпуска чадър, извинява се и изчезва. Марков умира четири дни по-късно, а патолозите откриват в крака му малка капсула с рицин. Операцията е на КГБ през ръката и чадъра на българската Държавна сигурност. България отново е клеймосана.
И заради това клеймо, следва още едно - този път абсолютно несправедливо. Опитът за убийството на папа Йоан Павел II през 1981 година. Най-известната теория, лансирана от Запада тогава, сочи отново към българската Държавна сигурност като ръката, помогнала на Али Агджа. В резултат на това клеймосване е унищожен психически българинът Сергей Антонов, а държавата ни понася огромни имиджови щети. Години по-късно папата казва, че никога не е вярвал в "българската следа". Но клеймото е факт и трябва да минат много години, за да се поправи.
Точно това е причината да не подценяваме разкритията на британските и австрийските служби за група от български имигранти, които са следили неудобни в полза на режима на Путин. С действията си и обвиненията срещу тях, тези хора нанасят поредния удар по имиджа на България.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Разкриването на техните действия събужда точно този рефлекс от старото клеймо, което ни се иска да забравим. Защото в момента, не трябва да се съмнявате, че след този случай, разузнавателните служби в Германия, Франция, Испания започват да проявяват все по-силен интерес към българските общности, което е обидно за всички работещи и добри хора, които живеят, работят и плащат данъците си в чужбина.
Именно затова България не трябва да мълчи, а да действа. Защото клеймосването на цяла една държава и цял един народ става доста бързо. Българските служби трябва да докажат на обществото, че работят в интерес на България и Европа, докато се надига поредната "българска следа" на руски шпиони с български произход. Но вече с конкретни имена, лица и действия. И много важно - с признаване на вина.
Тази следа не е изцяло българска - в нея участват и австрийци, и руснаци, и вероятно хора от други националности. Но докато чакаме отговора на въпроса колко ли е голям този айсберг, трябва да чуем и видим решителност и от българска страна, за да знаем колко всъщност е лесно за чуждестранни служби да пробият сигурността на една страна и да застрашават нейните граждани. Оказва се - във Великобритания не е много лесно. Но в Австрия? Ами в България?
Последвайте ни за още актуални новини в Google News Showcase
Последвайте btvnovinite.bg във VIBER
Последвайте btvnovinite.bg в INSTAGRAM
Последвайте btvnovinite.bg във FACEBOOK
Последвайте btvnovinite.bg в TIKTOK