Служебният министър на икономиката Кирил Петков обяви, че специална комисия ще влезе в Българската банка за развитие, за да види защо е подпомагала 8 души, от които 4-ма може би са свързани индиректно с Делян Пеевски.

Това каза самият той в ексклузивно интервю за „120 минути“.

„Назначавам комисия за публичен контрол на средствата и за прозрачност заедно с Агенцията за финансов контрол, заедно с одитния отдел на Министерството на икономиката и ще влезем в ББР, за да видим  как са изразходвани тези средства и защо по устав и по закон тази банка трябва да помага на малкия бизнес, а се дава почит 1 милиард на 8 човека, от които 4 са може би свързани“, коментира Петков.  

Според него и другите „не са случайни“.

„За мен беше интересно да видя първия доклад на Сметната палата за ББР или банката, финансирана с държавни пари – нейната основна мисия е да финансира малки и средни предприятия, да помага на малкия бизнес, който се затруднява да се финансира отчасти от търговски банки. Първите 8 кредита към 8-те големи клиента са за 946 милиона, над 118 милиона е получил всеки от тях, огромни държавни средства са дадени само на 8 компании. С тези пари може да се финансират 946 малки фирми. 4 от тези 8 – има и журналистически разследвания за тях, които показват, че вероятно има недиректна връзка с Пеевски. Над 500 милиона лв. са дадени на тези фирми“, каза още служебният министър на икономиката.  

Изцяло държавна собственост ли е ББР?

Тази банка не е била 100% държавна собственост, каза още служебният министър на икономиката. Той заяви, че сегашният Надзорен съвет ще се освободи. 

„Как да направим ревизия за два месеца, как да сменим този надзорен съвет с хора с голям опит и професионалисти, които разбират от банкиране. Оказва се, че не е на 100% на българската държава. 99,9996% е, но 8 акции се държаха от търговска банка. Уставът казва, че понеже българската държава не е 100% собственик – ако иска министърът на икономиката на общо събрание да смени надзора, трябва да изчака до 3 месеца. Това прескача шанса на едно служебно правителство, да смени надзора. Намерихме писмо в Министерство на икономиката, в което тази търговска банка казва: „Ние искаме да дарим тези 8 акции – това не е част от нашия основен бизнес." Министерството на икономиката не е отговорило на това писмо. От петък вече тази банка е на държавата 100%, българската държава вече е собственик на тази банка изцяло. Това ни отвързва ръцете да направим одитите, които искаме и на общо събрание и да назначим хора, които да пазят обществения интерес. Искаме да ограничим устава така, че никой да не може да раздава 1 млрд. на 8 души“, каза още Петков.

Той коментира, че от 1 милиард и 400 милиона капитал близо милиард са налети в 8 компании.

„Самата ББР - най-големият кредит, който е дала извън тези 8, е към Държавна консолидационна компания, а под нея стоят всички компании, които не са свързани с енергетиката“, коментира Петков.

За Десислава Трифонова и освобождаването й

Икономическият министър коментира и освобождаването на Десислава Трифонова от Българската агенция за инвестиции.

„Имам екип от трима зам.- министри, големи експерти. Идвайки с тях, трябваше да реша кой да продължи приемствеността с чуждите инвеститори, които са почнали да говорят с България и изборът ми беше между съществуващия зам.-министър, който отговаряше за инвестициите и госпожа Трифонова, която беше в агенцията. Но и двамата имаха ресор инвестиции. Погледнах техните CV-та - единият човек е с над 10 години опит в привличане на чужди инвестиции, като 5 години са директно в агенцията. А другият (Десислава Трифонова – б.р.) е от ДФ „Земеделие“ и понеже имаше нула чуждестранни инвестиция тази година, реших, че няма време. Ако говорим за приемственост зам.-министърът в предишното правителство оглави агенцията - Стамен Янев“, обясни Петков.

Вижте целия разговор във видеото. 

Изберете магазин

Разгледай онлайн нашите промоционални брошури

Цените са валидни за периода на акцията или до изчерпване на наличностите. Всички цени са в лева с включен ДДС.
Advertisement