Арагорн Маунделейкс е всепризнат международен лектор, иноватор и футурист. Наричат го „Г-н Метавселена“. Самият той се определя като „историк на бъдещето“. Вижте интервюто му пред Светослав Иванов в „120 минути“.
Специалният фокус на Арагорн е върху технологиите, изкуствения интелект и метавселената. Той вижда технологиите като природна сила, която започва да се развива извън човешкия контрол, като крайната точка ще бъде сливането на човека с технологиите.
По думите му в следващите 5 до 10 години технологиите ще напреднат повече, отколкото са го направили през последния един век.
Разгледай онлайн нашите промоционални брошури
Бъдещ историк или историк на бъдещето. Звучи невероятно, защото, както знаете като историк, когато гледаме на нещата в ретроспекция, виждаме връзката, пътя, който понякога е само един. Какво се е случило и как е довело до днес. Но за бъдещето имаме десетки хиляди малки пътища, неочаквани обрати. Как можете да бъдете историк на бъдещето?
– Много добър въпрос. Всъщност е забавно, ако отидете на „Уолстрийт“ и питате когото и да било от брокерите, те ще Ви кажат, че съчетават технически анализ на отминали тенденции и сигнали, за да си формират представа за това накъде ще тръгне цената на акциите, за да търгуват. Тоест те спекулират, но се опитват да направят информирано предположение. В общи линии правя същото. Щом почнете да гледате на историята през тази гледна точка на тенденции, можете да разпознавате тенденциите, да ги анализирате и да започнете да начертавате траектории за бъдещето. Ако погледнете после на настоящите развития в технологиите например, може да придобиете идея как те биха могли да повлияят на траекториите и посоката ни. В общи линии правя това. Учих за историк, след което две десетилетия работих в сферата на технологиите и сега съчетавам двете.
Имате ли обяснение как високотехнологичното ни общество от една страна говори за изкуствен интелект и развитие, а от друга вика призраци от миналото и скланя глава пред тоталитарни лидери?
– Интересно е. Ако попитате Сократ и Платон, те твърдят, че светът преминава през цикли. В държавното управление например, преминаваме от тиранин към монарх, накрая към демокрация и с времето се започва цикълът отначало. Много може да се каже по идеята. Смятам, че преминаваме през цикли. Винаги стигаме момент, в който забравяме миналото – сега например, мисля, че светът е забравил зверствата на Втората световна война и новите поколения просто нямат представа, това е история от миналото и толкова. Следователно по-малко внимаваме за причините, създали тези проблеми навремето. Но самите технологии се развиват почти отделно от човечеството.
– Разбира се, ние сме ги създали, но технологиите са станали почти като природна сила сама по себе си. Причината за това е, че хората се развиват линейно – еволюцията, биологичната особено, е много бавна. Но технологиите се развиват експоненциално, защото всяка технология забързва развиването на нова технология. Да вземем за пример калкулатора, който ускорява способността ни да правим компютърни чипове и след като ги създаваме, те започват да задвижват сложността на новите чипове и технологии, така че да можем да извършваме по-сложни изчисления и да можем да правим по-големи, по-сложни проекти. Технологиите се задвижват сами, докато хората преминават през цикли. Хората правят едно и също, но все го правим в различна и нова среда, която е подобрена от технологиите.
Готови ли сме като човечество за невероятната скорост на развитие на изкуствения интелект например?
– Не. Но истината е, че никога не сме подготвени. Няма едно нещо в човешката история, за което да сме били готови. Както и вие, и аз. Вие бяхте ли готов първия път, когато се влюбихте? Когато загубихте родител за първи път? Никога не сме готови. Същото важи за нивото на човечеството. Не сме били готови за изобретяването на парния локомотив. Не сме били готови за изобретяването на микрочипа или интернета. Но ето хубавото – хората са най-добри в адаптацията. Въпреки че физически телата ни не са се променили изобщо или почти поне през последните 200 хиляди години, способността ни да мислим абстрактно – например за математика, се е подобрила многократно. Обичам технологиите, но в момента, този организъм все още е най-развитата технология, с която разполагат хората, и можем да правим невероятни неща с него.
Бихте ли казали, че ChatGPT може да бъде приятел? За вас приятел ли е?
– Абсолютно. Бих казал в момента е единственото ми гадже.
Много интересна идея за бизнес например – ако се имплантира в човешки организъм на момиче…
– То вече се случва. Нещо, за което говорих в изказването ми на събитието, е роботиката. Много хора казват, че 2024 г. е годината на генерирането на видео – много се вижда от това, нали? Истината е, че това е годината на роботиката. Слагат се нови модели на изкуствен интелект във все по-роботизирани тела. Сега има 12 компании от цял свят, включително „Тесла“ на Илън Мъск с „Тесла Оптимус“, което бе показано на неотдавнашно събитие. Но има и друга компания – „Фигура“, която е произвела два робота – „Фигура 1“ и „Фигура 2“. „Фигура 2“ се обучава в Германия, в заводите на BMW, да произвежда автомобили, така че да може да замени човеците. Но тези роботи вече работят с ChatGPT. Тоест можете да разговаряте с робот „Фигура 1“ или „Фигура 2“, последният модел сякаш е човешко същество и имам видео, което го показва, но можете да го намерите и в YouTube.